Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sıfır Atık Projesiyle 96 Milyar Lira Ekonomik Kazanç Sağlandı

Sıfır Atık Projesi'yle 6 yılda toplanan 45,5 milyon ton geri kazanılabilir atık ile 96 milyar lira ekonomik kazanç elde edildiği açıklandı. Detaylar haberde;
Sıfır Atık Projesiyle 96 Milyar Lira Ekonomik Kazanç Sağlandı
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin edindiği bilgiye göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesindeki Sıfır Atık Projesi sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkları kontrol altına alma hedefini kapsıyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2017’de başlattığı Sıfır Atık Projesi ile gelecek nesillere temiz ve yaşanabilir dünya bırakmanın amaçlandığı bildirildi.

Proje tanıtımının 26 Eylül 2017’de yaptığı ve aşamalı olarak atık çeşitliliğinin fazla olduğu kurumsal noktalarda uygulanarak Türkiye’de yaygınlaştırılmasının hedeflendiği vurgulandı.

Sıfır Atık Projesi ile Sisteme 172 Bin Yerleşke Eklendi

Atık çeşitliliğinin fazla olduğu kurumlarsa mahalli idareler, kamu kurumları, limanlar, havaalanları, otogarlar, tren garları, eğitim kurumları, alışveriş merkezleri, hastaneler, turizm tesisleri ve büyük iş yerleri olarak sıralandı.

Projenin 2017 yılından bu yana sıfır atık yönetim sistemine geçirdiği bina ve yerleşke sayısının 172 bini bulduğunun bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner

Sıfır atık hakkında yaklaşık 19 milyon 500 bin kişiye eğitim verildiğini bildiren AA, 2017’de yüzde 13 olan geri kazanım oranının 2021’de yüzde 27,2’ye, 2022’de ise yüzde 30,13’e yükseldiğini kaydetti. Geri kazanım oranının 2023’te yüzde 35’e, 2035’te ise yüzde 60’a çıkarılmasının hedeflendiği eklendi.

Proje ile 432 Milyon Ağaç Kesilmekten Kurtuldu

Projenin uygulanmaya başladığı 6 yıllık zaman diliminde 25,4 milyon ton kağıt-karton, 6,6 milyon ton plastik, 2,6 milyon ton cam, 0,7 milyon ton metal ve 10,2 milyon ton organik ve diğer geri dönüştürülebilir atık olmak üzere toplam 45,5 milyon ton geri kazanılabilir atık elde edildiği aktarıldı.

Söz konusu atıkların bakanlıktan lisans almış işletmelerce geri kazandırıldığına işaret edilerek, toplanan atıklardan 96 milyar lira ekonomik kazanç sağlandığının altı çizildi.

Tüm bunlara ek olarak 703 milyon kilovatsaat enerji tasarrufu, 711 milyon metreküp su tasarrufu, 82 milyon metreküp depolama alanından tasarruf sağlandığı paylaşıldı. Ayrıca 4,9 milyon ton sera gazı salınımının önlendiği bildirildi.

Proje ile 432 milyon ağacın kesilmekten kurtarıldığı iletilirken, 108 milyon varil petrolün tasarruf edildiği dile getirildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın