Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sıfır Atık ile 5 Yılda Milyarlık Kazanç Elde Edildi

Bakan Kurum Kocaeli'nde katıldığı programda sosyal konut projesine dair açıklama yaparken sıfır atık çalışmalarına yönelik bilgilendirmede bulundu.
Sıfır Atık ile 5 Yılda Milyarlık Kazanç Elde Edildi
HABER GİRİŞ

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Sıfır Artık Festivali açılış programında konuşma yaptı. Kurum, konuşmasında sosyal konut projesinden ve sıfır atık çalışmalarından bahsetti.

Bakan Kurum, sosyal konut projesinin başvuru sayısının 7,5 milyonu aşarak rekor seviyede olduğunu belirtti. Vatandaşlara layık olmaya çalıştıklarını belirtti. Konutların 2 yıl içerisinde tamamlanacağını ifade etti. Çıkmayanlara para iadesi yapılacağını ekledi.

Yakın bir zamanda konuya dair bilgi veren Kurum, arsa başvurularını 67 bine çıktığını iş yeri başvuru sayısının 20 bine yaklaştığını söyledi. Projenin yoğun bir ilgi gördüğünü aktardı.

“7 Bin Depozito İade Noktası Vatandaşlara Sunulacak”

Ayrıca Kocaeli’nde düzenlenen Sıfır Artık Festivali’nde Türkiye Çevre Ajansı ile depozito yönetim sistemini, Türkiye’nin dört bir yanında yaygınlaştırdıklarını duyurdu. 2023’ün sonuna kadar tüm illerde ve ilçelerde 7 bin depozito iade noktasında vatandaşlara sunulacağını ifade etti.

Kurum, dünyanın 1,2 santigrat derece ısınmış olduğunu eğer önlem alınmazsa yaşanabilir bir dünyanın olmayacağını bildirdi. Kaynakların sonsuz olmadığı bilinciyle çalışmak zorunda olduklarını kaydetti. Sıfır atık hareketi ile sadece Türkiye için değil dünya için yeni bir yaşam kültürü inşa ettiklerini ekledi.

GCM Yatırım Banner

“62.2 Milyar Dolarlık Ekonomik Kazanç Sağlandı”

Dünya genelinde 2.1 milyar ton çöp üretildiğini vurgulayan Kurum, bunların sadece yüzde 16’sının geri dönüştürüldüğünü yüzde 46’sının ise geri dönüştürülemeyecek şekilde atıldığını belirtti.

Türkiye’de sıfır atık hareketi ile geri kazanım oranını yüzde 27,2’ye çıkardığını söyledi. 5 yılda, geri kazanılan atıklardan 62.2 milyar lira ekonomik kazanç sağlandığını bildirdi. Ayrıca 3.9 milyon ton sera gazı salınımının önlendiğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın