Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sıfır Araç Alacaklara Ekspertiz Uyarısı

İMAS Başkanı Ertemel, ikinci el otomobil alırken birçok sürücünün araca ekspertiz yaptırdığını ancak sıfır otomobillerde durumun aynı olmadığını söyleyerek uyardı.
Sıfır Araç Alacaklara Ekspertiz Uyarısı
HABER GİRİŞ

İkinci el otomobil sektöründe bilinen problemlerin ardından İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel sıfır araç alacaklara önemli uyarılarda bulundu. Ertemel, vatandaşın ikinci el otomobil alırken ekspertiz yaptırdığını ancak sıfır otomobil aldığında ekspertiz yaptırmadığı için birçok sorunla karşılaştığını söyledi.

Otomobilin direkt bayiden alınmasına rağmen kaporta aksamında çoğunlukla fabrika tarafından yapılmış ikinci boya işlemi gibi durumlarla sıkça karşılaşıldığını bildiren Ertemel, şöyle konuştu;

“Bu işlem fabrikasyon olsa dahi, ülkemiz piyasasında araca yapılmış boya ya da benzeri işlemler aracın kıymetini etkilediğinden sorun teşkil edebiliyor.”

Bu sebeplerden kilometre ve araç yaşı fark etmeksizin vatandaşın yetki sahibi otomobil satıcısından alışveriş yaparak satış işleminden önce Türk Standardları Enstitüsü (TSE) onaylı ve güvenilir bir ekspertiz merkezinde kontrolden geçirmesini tavsiye etti.

Zaten tabi olunan yönetmeliğe göre yetki belgesi sahibi işletmelerden araç alınırken ekspertizin zorun olduğunu söyleyen Ertemel, “Ayrıca yine yönetmeliğin satış sonrası zorunlu olan garanti koşulları ile de bu anlamda müşterilerimiz garantili alışveriş yapmaktadır.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Fabrikasyon Olduğuna Dair Yazı Temin Edilmeli

Bayiden sıfır otomobil alındığında bahsi geçen durumla karşılaşıldığı takdirde işlemin fabrikasyon olduğuna dair bir yazı temin edilmesinin faydalı olacağını kaydetti.

Ertemel açıklamasında, “Bazı bayiler sıfır otomobilin ticaret maksatlı alınmasının oldukça revaçta olduğu geçtiğimiz dönemlerde, fazladan ücret talep etmek ya da aksesuar satmadan araç vermemek gibi haksız taleplerde bulunmaktaydı. Bu durum kamuoyunda da sıkça yer bulan bir konuydu.” dedi.

Şu anda da bazı bayilerin benzer taleplerde bulunmayı sürdürdüğünü belirten Ertemel, “Ancak kapsamı genişleyen 6+6 yönetmeliği etkisi ile şu an ticaret maksatlı yani kayıt dışı ticaret amaçlı sıfır araç alıp satan bireysel kullanıcıların yarısı taleplerini geri çekmiş durumda.” bilgisini verdi.

Tüm bu sebeplerden kaynaklı talebin eskisi gibi olmadığı için bahsi geçen haksız uygulamalarda da azalma olduğunun altını çizdi.

Bayiler Araca Sehven Zarar Verebiliyor

Araçlara bayilerde aksesuar montaj işlemi uygulanırken sehven zarar verilebildiğini paylaşan Ertemel, ancak bu durumun ciddi boyutlarda olmadığını vurguladı.

Söz konusu aksilikler yaşayan ve işini olması gerektiği şekilde yapan işletmelerin durumu araç sahibine bildirip iyi niyetle kompanse etmek adına bazı girişimlerde bulunduğunu ileten Ertemel, şöyle devam etti;

“Ancak böyle bir kaza yaşanmasına rağmen araç sahibine bildirilmedi ve zarara uğratıldı ise, bu noktada etik dışı bir çalışma prensibinden söz edebiliriz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.