Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Siemens’in Yılın 2’nci Çeyreğinde Net Geliri Arttı

Siemens AG, 2023 yılının ikinci çeyreğine ilişkin açılamada bulunurken 2023 beklentilerini yükseltti. Detaylar haberde...
Siemens’in Yılın 2’nci Çeyreğinde Net Geliri Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Endüstri, enerji ve sağlık alanında faaliyet gösteren Siemens AG, 2023 yılının ikinci çeyreğinde yüksek sipariş alımı, dijital endüstriler, akıllı altyapı ve ulaşım iş kollarında önemli artışlar gerçekleştirdiğini açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre Siemens, söz konusu dönemde gelirini karşılaştırılabilir bazda yüzde 15 artırdı. Böylece geliri 19,4 milyar euro yükseldi. Şirketin geçen yıl ikinci çeyrekte geliri karşılanabilir bazda 17 milyar euro oldu.

Buna göre siparişler yüzde 15 artarak 23,6 milyar euroya yükseldi. Sipariş-satış oranının 1,22 gibi güçlü bir rakama ulaştı. Bakiye siparişlerin ise 105 milyar euro ile yeni bir rekor kırdı.

Ayrıca şirketin kâr marjı yüzde 14,2 ile bir önceki yılın aynı çeyreğinin 3,2 puan üzerinde gerçekleşti. Net gelir ise üç katına çıkarak 3,6 milyar euroya ulaştı.

Büyümeye En Büyük Katkıyı Otomasyon İş Kolları Sağladı

2022’nin ikinci çeyreğinde 1,3 milyar euro olan serbest nakit akışı 2,3 milyar euroya yükseldi. Şirketin bu büyümesindeki en büyük katkı bileşenlerin artan ulaşılabilirliği ve sipariş alımındaki dönüşümün hızlanmasının etkisiyle otomasyon iş kollarından geldi.

GCM Yatırım Banner

Kâr yüzde 75 artışla 779 milyon avroya yükselirken, kar marjı yüzde 15,9 olarak gerçekleşti. Siemens AG, 2023 yılının ikinci çeyreğindeki başarısıyla mali yılın tamamına ilişkin beklentileri tekrar yükseltti.

Şirket 2023’te kur çevrimi ve portföy etkileri hariç yüzde 9 ila 11 aralığında karşılaştırılabilir gelir büyümesi bekliyor. Ayrıca 1’in üzerinde bir sipariş-satış oranına ulaşmayı bekliyor.

Önceden yüzde 13,5 ila yüzde 14,5 seviyesinde bir kar marjı beklentisi olan şirket yeni beklentisini yüzde 14,5 ila yüzde 15,5 arasında güncelledi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.