Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Siber Suçlar Artıyor! Geçen Yılın Faturası Kabarık Geldi

Federal Soruşturma Bürosu’nun raporuna göre geçen yıl siber saldırıların maliyetinde dikkat çeken artış görüldü. Detaylar haberde...
Siber Suçlar Artıyor! Geçen Yılın Faturası Kabarık Geldi
HABER GİRİŞ

Teknoloji hızla ilerlerken, insan hayatının her noktasına ulaşmaya devam ediyor. Siber saldırılar, hem şekli değişiyor hem de yarattığı kayıp büyüyor. Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) raporuna göre dünya çapında siber suçlarla bağlantılı kayıplar arttı.

Federal Soruşturma Bürosu’nun raporuna göre geçen yıl dünya çapındaki siber suçlarla bağlantılı kayıplar, ikinci yıl üst üste 10 milyar dolarlık sınırı aştı. 2023’te yıl siber saldırıların maliyeti 12,5 milyar dolara ulaşmış oldu.

2022 yılında siber saldırılar dolayısıyla oluşan kayıp 10,3 milyar dolar, 2021 yılında 6,9 milyar dolar olmuştu.

Raporda ise sadece ABD’deki İnternet Suç Şikayet Merkezi (IC3) aracılığıyla bildirilen vakalar listeleniyor.

FBI’ın raporuna göre bildirilen şikayetlerde kaybedilen paranın yüzde 63,8’i hükümet taklidi dolandırıcılığından kaynaklanıyor. Yüzde 38’lik kısmı ise yatırım dolandırıcılığından kaynaklanıyor.

GCM Yatırım Banner

Buna göre iş e-postası uzlaşması yüzde 7,5’lik, teknik destek sahtekarlığı yüzde 14,6’lık, kişisel veri ihlali yüzde 0,2’lik, veri ihlali yüzde 16,3’lük bölümü kapsıyor.

Yapay zeka araçları ise siber dolandırıcılıkta önemli bir etken oluyor. Suçlular politikacıları, ünlüleri taklit edebiliyor.

ABD ve Birleşik Krallık dışında, en yüksek şikayet oranlarına sahip ülkeler Kanada, Hindistan ve Nijerya oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.