Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SHGM Afet Bölgesinden Tahliye Edilen Kişi Sayısını Açıkladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgeden yapılan tahliyelere dair bilgiler verdi. Detaylar haberde;
SHGM Afet Bölgesinden Tahliye Edilen Kişi Sayısını Açıkladı
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli büyük depremlerin ardından afet bölgesinden bugüne kadar pek çok vatandaşın tahliyesi gerçekleştirildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), yıkıcı depremler sonrasında bölgeden tahliyesi gerçekleştirilen kişilerin sayısına dair bilgiler verdi.

SHGM, 6 Şubat’ta yaşanan depremlerin ardından 28 Şubat tarihine kadar gerçekleştirilen tahliyelere dair sosyal medya hesabından yazılı bir açıklamada bulundu.

Afet Bölgesinden Tahliyelere Dair Bilgiler Paylaşıldı

Açıklamada, 28 Şubat’a kadar hava yoluyla 618 bine yakın kişinin afet bölgesinden tahliye edildiği belirtildi.

Afetin ilk dakikalarından itibaren, sivil havacılık paydaşları ile birlikte afet bölgesindeki şehirlere hem insani yardım hem de yoğun tahliye uçuşlarının gerçekleştirildiği bilgisi verildi.

Kapsamı bakımından en geniş çaplı hava tahliye operasyonu niteliği taşıdığının altı çizildiği organizasyonun başta hasta, yaralı ve yaşlılar olmak üzere bölge insanının hızlı bir şekilde tahliye edilmesinde ve yaraların sarılmasında büyük bir rol oynadığı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Bu vesileyle havalimanlarının ve havacılık sektörünün ülke açısından hayati bir önem taşıdığının bir kez daha görüldüğü ifade edildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @SHGM

Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Malatya, Şanlıurfa ve Hatay illerinden çok sayıda tahliye uçuşunun yanı sıra bu illere pek çok yardım seferleri düzenleyen kuruluşlar şöyle sıralandı:

 • Türk Hava Yolları A.O.
 • Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.
 • Güneş Ekspres Havacılık A.Ş.
 • Hürkuş Havayolu Taş. ve Tic. A.Ş.
 • Cortex Havacılık ve Turizm Tic. A.Ş.
 • Turistik Hava Taşımacılık A.Ş.
 • Tailwind Havayolları A.Ş.
 • Air Anka Hava Yolları A.Ş.
 • Mavi Gök Havacılık A.Ş.
 • MNG Havayolları ve Taşımacılık A.Ş.
 • ULS Havayolları Kargo Taşımacılık A.Ş.
 • ACT Hava Yolları A.Ş.

Uçuşlara Dair Rakamlar Paylaşıldı

Açıklamanın devamında, afetin yaşandığı ilk günden itibaren (6-28 Şubat arasında) toplam 3 bin 540 seferle 617 bin 593 kişinin tahliyesinin sağlandığı bilgisi verildi.

Ayrıca, afet bölgelerine insani yardım amacıyla düzenlenen 292 seferle birlikte toplam 14 milyon 288 bin 701 kilogram kargo yükü taşındığı kaydedildi.

Bunların yanı sıra, insani yardım amacıyla 690 yabancı hava aracına uçuş izni verildiği ve inişleri konusunda koordinasyon işlemlerinin yapılmış olduğu da belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın