Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Shell Rusya’dan Hiçbir Petrol Ürünü Almayacak

Mart ayında Rusya’dan petrol alımını durduran Shell, bu kararını genişletti. Şirket tarafından yapılan açıklamanın detayları şöyle...
Shell Rusya’dan Hiçbir Petrol Ürünü Almayacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiliz petrol ve doğal gaz şirketi Shell, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle daha önce Rus pazarından çekileceğini ve ortaklıklarını bitireceğini duyurmuştu. Şimdi de Rus petrolü satın alma kısıtlamalarını sıkılaştırma kararı aldığını açıkladı.

Şirket, karışım yakıtlar da dahil olmak üzere herhangi bir Rus içeriğine sahip rafine ürünleri artık kabul etmeyeceğini bildirdi.

Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biri olan Shell, ticaret sözleşmelerindeki maddelere dayanarak Rusya’dan yakıtı yüzde 50’nin altında olan ürünleri kabul etmeye devam etme kararı almıştı. Ancak bugün yapılan açıklama ile Rusya’dan artık bu tür ürünlerin de alınmayacağı söylendi.

Açıklamada, “RF’de üretilmiş herhangi bir ürünle karıştırılmadığı gibi satılan malların nakliyesi RF’den başlamaz veya RF üzerinden transit geçişi içermez.” ifadesine yer verildi.

Bir şirket yetkilisi ise milyonlarca insanın her gün güvendiği enerji ve yakıt kaynaklarını korurken, Rus petrol ve gazını tedarik zincirlerinden aşamalı olarak çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

İyi bir ilerleme kaydettiklerini, başarılı olmalarına yardımcı olmak ve ticaret şartlarını sıkılaştırmak amacıyla bir adım daha attıklarını ifade etti.

Eurostat verilerine göre Avrupa 2020 yılında petrol ithalatının dört birinden fazlasını Rusya’dan yaptı. Bu bakımdan Avrupa’nın en büyük tedarikçisi olan Rusya ile bağların tamamen değil, adım adım kesilmesi yönünde kararlar alınıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.