Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Shell Rusya’dan Çekilirken Sileceği Varlığın Miktarını Açıkladı

Shell Rusya'dan çekilme kararının varlıkları üzerinde nasıl bir etki yaratacağını açıklarken, miktar şaşırttı. İşte detaylar;
Shell Rusya’dan Çekilirken Sileceği Varlığın Miktarını Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiliz petrol ve doğal gaz şirketi Shell, Rusya’daki tüm ortaklıklarını bitirerek ülkeden çekileceğini açıklamıştı. Ukrayna’ya insani yardım da göndereceğini açıklayan Shell, çekilmenin maliyetini hesaplamaya devam ediyor.

Şirketin bugün yaptığı açıklama, Rusya’dan çıkmanın Batılı büyük petrol şirketleri üzerindeki olası mali etkisine ilk bakışı sundu. Shell Rusya’dan çekildikten sonra varlıklarının değerinden 4 ila 5 milyar dolar arasında bir kayıp olacağını açıkladı.

Şirket, “2022’nin ilk çeyrek sonuçları için Rusya faaliyetlerine ilişkin duran varlıkların değer düşüklüğü ve ek ücretlerin vergi sonrası etkisinin 4 ila 5 milyar dolar arasında olması bekleniyor. Bu ücretlerin belirlenmesi beklenmektedir ve bu nedenle Düzeltilmiş Kazançları etkilemeyecektir,” ifadelerini kullandı.

Şirketin daha önceki tahmini 3,4 milyar dolar civarındayken, 5 Mayıs’ta yayımlanacak ilk çeyrek kazanç raporunda Ukrayna’da devam eden gelişmelerin etkisine ilişkin daha fazla ayrıntının açıklanacağını dile getirdi.

Shell, Rusya’nın işgalinden iki hafta sonra çok indirimli bir Rus petrol sevkiyatı gerçekleştirmiş ve 8 Mart tarihinde özür dilemek zorunda kalmıştı. Ayrıca Rusya’dan çekilirken uygulayacağı yeni planı da açıklamıştı.

Bugünkü açıklamasında Shell, nakit akışının çok önemli işletme sermayesi çıkışlarıyla etkilenmesinin beklendiğini söyledi. Bunun nedenini ise envanteri etkileyen fiyat artışlarının yaklaşık 7 milyar dolarlık nakit çıkışına yol açmasını beklemeleri şeklinde açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu