Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Shell Merkezini İngiltere’ye Taşıyıp İkili Hisse Yapısından Vazgeçiyor

Royal Dutch Shell hisseleri, şirketin ikili hisse yapısından kurtulma ve merkezi İngiltere'ye taşıma planıyla yükseldi.
Shell Merkezini İngiltere’ye Taşıyıp İkili Hisse Yapısından Vazgeçiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Petrol ve doğal gaz devi Royal Dutch Shell, ikili hisse yapısını ve kurumsal adının “Royal Dutch” kısmını kaldırmayı planladığını açıkladı.

İngiltere-Hollanda ortaklığındaki enerji devi Royal Dutch Shell’in tamamen İngiliz şirketi olmaya hazırlanması piyasalarda memnuniyetle karşılandı. ABD borsasında listelenen A ve B sınıfı hisselerin ikisi de açılış öncesinde yeşil renkte işlem gördü.

RDSa ve RDSb kodlu hisse senetleri, açılış öncesinde yükseldi.
Royal Hisse Yükseliş
KAYNAK: MarketWatch

Şirket, bu değişikliği hissedarlarının onayına sunacakken onaylanması durumunda Hollanda Lahey’deki merkez yönetim ofisinin İngiltere’ye taşınacağı bildirildi.

Yapılan açıklamaya göre basitleştirilmiş bir yapı öneren Shell’in teklifi A/B hisse yapısının karmaşıklığını ortadan kaldırmak için tek bir hisse hattı oluşturacak. Teklif ayrıca Shell’in vergi kimliğini Birleşik Krallık‘ta yerleşik olduğu ülkeyle uyumlu hale getirecek.

Shell Başkanı Sir Andrew Mackenzie söz konusu açıklamada şu ifadeleri kullandı:

GCM Yatırım Banner

“Sektör için benzeri görülmemiş bir değişim zamanında, daha düşük karbonlu bir küresel enerji sistemine geçişi hızlandırma yeteneğimizin artması daha da önemli.

Daha basit bir yapı, hissedarlarımız, müşterilerimiz ve daha geniş toplum için değer yaratırken Shell’in Powering Progress stratejisinin sunumunu hızlandırmasını sağlayacaktır.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.