Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Shell LNG’de Güçlü Talep Beklentisiyle Yeni Projeleri Araştırıyor

Petrol devi Shell, gelecekte LNG talebinde büyük artış beklerken, bir dizi ihracat projesini araştırıyor. Ayrıntılar geliyor...
Shell LNG’de Güçlü Talep Beklentisiyle Yeni Projeleri Araştırıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın önde gelen petrol şirketi Shell, enerji geçişi sırasında yakıta yönelik güçlü bir talep bekliyor. Şirket bu kapsamda Kuzey Amerika ve Afrika’da bir dizi sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracat projesini araştırıyor.

Shell LNG’den sorumlu başkan yardımcısı Cederic Cremers, yatırımlara devam edilmesi gerektiğini söyledi. Şirketin, aralarında Kanada’daki bir tesisin de bulunduğu mevcut proje ve yatırım planının 2030’a kadar başlamasından sonra plan yapmayı düşündüğünü belirtti. Cremers, Shell’in LNG hacimlerini on yılın sonuna kadar %20 ila %30 oranında artırmayı planladığını söyledi.

Shell Energy’nin başkan yardımcısı Steve Hill ise enerji güvenliğini artırmak, daha kirli kömür tüketimini frenlemek ve aralıklı yenilenebilir kaynakları desteklemek amacıyla gaz talebinin bir süre daha artmaya devam etmesinin beklendiğini söyledi.

Rusya’nın geçen yıl Ukrayna’yı işgal etmesi dünya çapındaki gaz piyasalarını alt üst etti, rekor yükseklikte fiyatları beraberinde getiriyor. Bu durum yakıt tedarikinin güvenliğine ilişkin endişeleri artırdı. Avrupa, Rus yakıtını LNG ile değiştirmek için acele ederken, Asya’daki ülkeler gelecekteki kıtlıkları önlemek için uzun vadeli anlaşmalar imzalıyor.

Hill ayrıca LNG fiyatlarının önemli ölçüde düştüğünü ancak tarihsel bazda hâlâ yüksek olduğunu, bunun özellikle Asya’nın bazı bölgelerinde talebin yok olmasına yol açtığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Hill açıklamasında “Bugün piyasadaki hava geçen yıla göre açıkça çok daha iyi, fiyatlar çok daha düşük. Piyasada daha fazla rahatlık var, ancak potansiyel olarak hâlâ oldukça kırılgan piyasa koşullarımız var” diye konuştu.

Mayıs ayında Shell, süreçlerindeki sorunlar nedeniyle yıllık 3,6 milyon mt LNG kapasiteli Prelude’daki üretimi askıya almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.