Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SGK’dan Son Karar! İşverenlere Yeni Düzenleme

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayımlanan genelgeyle işverenlere sağlanan aylık 700 liralık asgari ücret desteğine ilişkin şartlar değişti. Detaylar haberde;
SGK’dan Son Karar! İşverenlere Yeni Düzenleme
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatının ardından çalışma hayatındaki kanunların yeniden düzenlenmesine yönelik çalışmalar başlamıştı. Çalışmalar arasında işverenlere yönelik asgari ücret desteğinin 500 liradan 700 liraya çıkarılması da yer alıyordu.

NTV’nin bugünkü haberine göre Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), işverenlere sağlanan aylık 700 liralık asgari ücret desteğine ilişkin önemli bir düzenlemeye gitti.

SGK tarafından yayımlanan genelgeye göre işverenlerin yıl içinde tek bir ayda dahi brüt asgari ücretin onda birini aşan tutarda prim eksikliği tespiti durumunda, bu destekleri iptal edilecek. Ayrıca önceden yapılan ödemeler de cezasıyla birlikte geri alınacak.

Genelgede, çalışanların prime esas kazançlarının eksik veya hiç bildirilmemesi halinde işverenlerin 2024 yılı için bu destekten yararlanamayacakları belirtildi.

Yapılan ödemelerin gecikme zammı ve cezasıyla birlikte geri alınacağı da vurgulandı. Bu düzenlemeyle SGK, işverenleri prim bildirimlerini daha dikkatli yapmaya teşvik ederek sosyal güvenlik sisteminin sağlıklı işlemesini amaçlıyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.