Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SGK Zam Haberlerine ve EYT’ye İlişkin Açıklama Yaptı

SGK, emekli maaşlarıyla ilgili yapılan haberleri yalanlayarak açıklama yaptı. Emekli maaşlarının belirlenmesi ile ilgili bilgiler verildi. İşte detaylar;
SGK Zam Haberlerine ve EYT’ye İlişkin Açıklama Yaptı
HABER GİRİŞ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bazı basın yayın organlarında emekli maaşlarına yönelik yapılan haberlere dikkat çekerek açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, 2023 yılı öncesinden bağlanan aylıklar dahil edilmek üzere 2023 yılı talepte bulunan emeklilerin aylıklarının da yüzde 30 oranında yükseltildiği belirtildi.

Sigortalıların aylıklarının hizmetin geçtiği süreçlerde geçerli olan aylık bağlama sistemlerinde netleşen kurallar kapsamında ve aylık talep yılı baz alınarak hesaplandığı ifade edildi.

Sigortalıların gün ve kazançlarında bir değişiklik olmasa da her sene tüketici fiyat endeksi (TÜFE), gelişme hızı, aylık artışı verileri değişiklik gösterdiğinden talep yılına göre aylık miktarının değişebildiği kaydedildi.

EYT kapsamındaki sigortalıların durumuna da değinilen açıklamada, EYT kapsamındaki sigortalılar için farklı bir aylık hesabının yapılmayacağı aktarıldı. Aylıkların hem TÜFE hem de refah payı dikkate alınarak ödeneceği belirtildi.

Süreçte yapılan son düzenleme ile en az aylık miktarı dosya bazında 5 bin 500 TL’ye artırılmıştı. 5 bin 500 TL’nin altında emekli aylığı ödendiğine dair yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığı vurgulandı. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın