Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SGK Duyurdu: Çalışan Annelere 12 Aylık Destek Ödemesi Geliyor

SGK'dan yapılan açıklamaya göre 0-36 aylık çocuk sahibi 3 bin 500 sigortalı anneye 12 ay boyunca ayda 325 euro tutarında destek verilecek. Detaylar haberde;
SGK Duyurdu: Çalışan Annelere 12 Aylık Destek Ödemesi Geliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yürütülen Avrupa Birliği (AB) destekli projeyle 0-36 aylık çocuk sahibi 3 bin 500 sigortalı anneye 12 ay boyunca ayda 325 euro destek verileceği açıklandı.

“Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi”nin ikinci aşamasının hayata geçirilmesi adına çalışmalarını tamamlandığı belirtilirken, söz konusu projenin Ankara, İstanbul ve İzmir’i kapsadığı aktarıldı.

AB’nin finansman desteği sağladığı projenin amacının, 0-36 ay arasında çocuğu olan ve çocuk bakım sorumlulukları nedeniyle istihdamdan uzaklaşma riski bulunan annelerin desteklenerek kayıtlı istihdamda kalmaları ya da istihdama katılmaları olduğu ifade edildi.

Projeden 7 Bin Kadın Yararlanacak

Eğitimli ve sigortalı çocuk bakıcılığının teşvikinin de hedeflendiği projeden, 3 bin 500’ü anne ve 3 bin 500’ü bakıcı olmak üzere toplamda 7 bin kadının yararlanacağı öğrenildi.

Projeden yararlanma şartlarının ve başvuru linkinin kurum tarafından ilerleyen günlerde duyurulacağı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, projeye dair açıklamasında, “Projeyle anneleri de çocukları da bakıcıları da desteklemiş olacağız” derken, kayıtlı istihdama büyük önem verdiklerine ve kayıt dışı istihdamla mücadelelerini kararlılıkla sürdürdüklerine dikkat çekti.

Kadınların istihdam içinde kalmaları ve istihdama dahil olmaları için hayata geçirilen İş-Pozitif Projesi’nin yanı sıra destek ve teşvikleri içeren başka projeler de yürüttüklerinin altını çizdi.

Toplam Bütçe: 15,3 Milyon Euro

SGK’nin uygulayıcısı olduğu, Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’nin bunlardan birisi olduğunu söyleyen Bakan, toplam bütçesi 15,3 milyon euro olan projeyle üç büyük ilde, 12 ay boyunca çalışan annelere 325 euro destek sağlanacağını ifade etti.

Proje sayesinde hem annelerin aldıkları maddi destekle istihdamdan kopmamış olacağını hem de eğitimli ve sertifikalı çocuk bakıcılarının istihdamının teşvik edileceğini sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın