Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şeref Oğuz: Karnımızı Doyuracak Fiyatlar Adisyonda Değil!

Restoranlardaki fiyat artışlarına karşı sert bir eleştiri getiren Ekonomim yazarı Şeref Oğuz, akıllı menü uygulamasını hedef tahtasına koydu. Detaylar haberde;
Şeref Oğuz: Karnımızı Doyuracak Fiyatlar Adisyonda Değil!
HABER GİRİŞ

Restoranların artan fiyatlarına karşı Ekonomim yazarı Şeref Oğuz, akıllı menü uygulamasını eleştirdi. Oğuz açıklamalarında, işletmelerin ‘menü mühendisliğine’ yönelerek mevsimsel ürünlere daha fazla yer vererek fiyatları düşürmeleri gerektiğine işaret etti.

Restoran fiyatlarındaki yükselişin kabul edilemez olduğunu dile getiren Oğuz, pide fiyatlarının yüksek olmasının nedeninin fakirlik olduğunu savundu. Vatandaşların ekonomik olarak zor durumda olduğunu, bu restoranlara gidip yüksek fiyatları ödeyemeyeceklerini kaydetti.

“Bu fiyatlar ne kardeşim. Tamam eti çıkar menüden brokoli koy da karnım doymuyor.” diyen Oğuz, ülkedeki gelir dağılımı eşitsizliğinin arttığını zenginler restoranlara girebilirken, orta sınıf ve alt gelir gruplarının zorlandığını ekledi.

Oğuz’a göre akıllı menü uygulaması zengin kesimi hedefliyor. Yüksek gelire sahip olanların, fiyat artışlarından pek etkilenmediklerini kaydetti.

Gerçek mühendisliğinse fakir kesime uygun fiyatlar sunabilmek olduğunu savundu. Örneğin, kent lokantalarında düşük fiyatlarla üç öğün yemek ve içecek sunuluyor. Bunun, gerçek bir mühendislik örneği olduğunun altını çizdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın