Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Seramik Sektörünün Dev İsmi Irak’ta Üretime Geçti

Sektör lideri Kaleseramik bugün KAP üzerinden Irak'taki iştiraki Al-Sadaf Porselen'de üretime başladığını duyurdu. Detaylar haberin içerisinde;
Seramik Sektörünün Dev İsmi Irak’ta Üretime Geçti
HABER GİRİŞ

Kaleseramik, Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi AŞ (KLSER), Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) 19 Mayıs 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, Irak’taki iştiraki Al-Sadaf Porselen’de üretime başlandığını duyurdu.

Açıklamada, şirketin Aralık 2023’te sermayesinin yüzde 49’una ortak olduğu Al-Sadaf Porselen’in Kerkük’teki fabrikasında 19 Mayıs 2024 itibarıyla üretime geçtiği belirtildi.

Yıllık 2,5 milyon metrekare mat ve parlak porselen plaka üretim kapasitesine sahip tesisin, ilk etapta Irak pazarının ihtiyaçlarına yönelik 60×120 cm ve 60×60 cm ölçülerinde 8 seride porselen karo üreteceği kaydedildi.

Yeni yatırım ile Kalebodur markasının Irak pazarında bilinirliğinin artırılması ve Türkiye’den tedarik edilecek diğer ürünlerle kaldıraç etkisinin yaratılması amaçlanıyor.

Ayrıca Irak’taki yerel üretimin başlangıçta yıllık net satışlara yaklaşık 20 milyon dolar katkı sağlaması bekleniyor. Mevcut 2,5 milyon metrekare yıllık üretim kapasitesinin, pazar talepleri doğrultusunda gelecekte 7 milyon m2’ye çıkarılması ve ürün çeşitliliğinin artırılması planlanıyor.

GCM Yatırım Banner

Kaleseramik, Türkiye’de yıllık 56 milyon metrekare üretim kapasitesiyle ülkenin en büyük, Avrupa’nın 5’inci ve dünyanın 17’nci en büyük seramik kaplama malzemesi üreticisi konumunda bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.