Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şentop Lozan’ın Gizli Maddelerine Açıklık Getirdi

Meclis Başkanı Şentop, gizli maddeleri olan Lozan Antlaşması’nın bu yıl sonlanacağı rivayetiyle ilgili açıklama yaptı. Lozan efsanesine dair farklı bir görüş bildirdi.
Şentop Lozan’ın Gizli Maddelerine Açıklık Getirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2023 yılına giriş yapıldığı gün itibarıyla Lozan Antlaşması rivayeti tekrar konuşulur oldu. Yıllardır kamuoyunda kulaktan kulağa yayılan Lozan’ın gizli maddelerinin olduğu ve Türkiye’nin bu yüzden milli kaynaklarını kullanamadığı söylentileri tekrar gündeme geldi.

2023 yılında Lozan Antlaşması’nın sonlanacağı efsanesi ise Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop’a soruldu.

Sosyal medyada esprisi konusu olsa da toplumun belli bir kesiminde karşılık bulan iddialara Şentop’un tepkisi, “Espri olarak algıladım” oldu.

Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan TBMM Başkanı, Lozan Antlaşması’nın herhangi bir süresinin olmadığını, haliyle bu yıl sonlanmayacağını söyledi.

Şentop, “Süre meselesi söz konusu değil, anlaşmada böyle bir şey yok. Gizli madde meselesi de hukukçular açısından tuhaf karşılanacak bir durum” dedi.

GCM Yatırım Banner

“Uluslararası Anlaşmanın Gizli Maddesi Olamaz; Lozan’ın da Yok”

Meclis Başkanı, uluslararası anlaşma niteliğindeki metnin birçok ülke tarafından kabul gördüğünü belirterek şöyle görüş bildirdi:

“Gizli hüküm denilen bir şey varsa anlaşma değildir; anlaşma metninden değildir zaten. Böyle bir şey yok. Süreli de değil, bir uluslararası anlaşmanın gizli maddesi de olamaz; Lozan’ın da yok.”

“Böyle Eksantrik Tarih Yorumları Yapanlar Var”

Lozan tartışmalarını yapanlar için “Böyle eksantrik tarih yorumları yapanlar var” diyen Şentop, söz konusu tartışmaları lüzumsuz bulduğunu ifade etti.

Uluslararası anlaşmaya ülkelerin ve meclislerin dahil olduğunu, bu ortamda hangi maddenin gizil kalabileceğini sorguladı.

Erdoğan: Birileri Lozan’ı Zafer Diye Yutturmaya Çalıştı. Her Şey Ortada

Siyasi platformda da yer bulan Lozan tartışmalarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılmış, 2016 yılında muhtarlarla yaptığı toplantıda Sevr ile Lozan Antlaşmalarını eleştirmişti.

Lozan Antlaşması’nı Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusu olarak görenlerin aksine bu antlaşmanın zafer olarak algılanmaması gerektiğini söylemişti.

Hükümete yakınlığıyla bilinen Yeni Akit gazetesinde 2018 yılında çıkan bir haberde, Lozan Antlaşması’nın maddelerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteği üzerine kamuoyuyla paylaşılacağı ve böylece gizli maddelerden halkın haberdar olacağı söylenmişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.