Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sendikalar Ayaklandı: Kamu İşçisi için Ek Zam Talebi!

Türk-İş ve Hak-İş Genel Başkanları kamu işçilerine ek zam yapılması gerektiğini belirtti. Tüm kesimlere yapılan yüzde 49,25'lik artışın kamu işçilerine de yansıtılması gerektiğini ifade ettiler. Detaylar geliyor…
Sendikalar Ayaklandı: Kamu İşçisi için Ek Zam Talebi!
HABER GİRİŞ

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kayabaşı, kamu işçilerinin maaşlarına ek zam yapılması talebine ilişkin açıklamalarda bulundu.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, kamudaki 700 binden fazla işçinin 2023-2024 dönemindeki mali ve sosyal haklarının belirlendiği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’nü mayıs ayında imzalandıklarını anımsattı.

Atalay, TÜİK tarafından Ocak ayı enflasyonun yüzde 6,7 olarak açıklandığını hatırlatarak, “Ocak’tan sonra en az 10 puan kaybımız oluyor. Bu az bir kayıp değil. Bunu kök ücrete, ikramiyeye, 237 bin insana vurduğun zaman, 6 aylık maaşı ve 2 ikramiyeyi de eklediğin zaman büyük bir yekun tutuyor.” ifadelerini kullandı.

Atalay, kamu işçilerinin ücretlerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirterek, “Bunun adına ‘ek zam’ mı dersiniz, ‘iyileştirme’ mi dersiniz. Bu yönde bir adım atılmalı. Bu enflasyon devam ettiği sürece iyileştirmenin de anlamı kalmıyor. Bir taraftan üç lira veriliyor, enflasyonla dört lira alınıyor.” diye konuştu.

HAK-İŞ: Zam Tüm Kamu İşçilerine Yansıtılmalı

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kayabaşı ise asgari ücretlilerin, memurların, memur ve işçi emeklilerinin maaş ve ücretlerinde yapılan iyileştirmeyi olumlu bulduklarını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Artan hayat pahalılığı ve alım gücünün sürekli düşmesi üzerine toplumun pek çok kesimine yapılan yüzde 49,25’lik artıştan faydalanamayan tüm kamu işçilerinin, yüzde 49,25’lik ücret artışından yararlandırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kayabaşı, kamu işçisi için yapılan kamu çerçeve protokolüne rağmen, artan enflasyon karşısında ücretlerin eridiğini ve yeniden bir düzenleme yapılması gerektiğini belirtti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.