Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sel Felaketlerinin Pakistan’a Bilançosu Ağır Oldu

Pakistan Dışişleri Bakanı, Pakistan’daki afetlerin sebep olduğu insan kayıpları ve mali yıkımlar hakkında bilgiler verdi. Tablo nasıl? İşte detaylar,
Sel Felaketlerinin Pakistan’a Bilançosu Ağır Oldu
HABER GİRİŞ

Pakistan Dışişleri Bakanı Bilawal Butto Zerdari, uluslararası yardım çağrısında bulundu ve selden kaynaklanan ölü sayısının artabileceğini söyledi. Ekonomik kriz ile mücadele eden Pakistan’da, ülkenin üçte birinden fazlası sular altında kaldı. 1,000’den fazla insan öldü ve 33 milyon insan etkilendi.

Zardari, CNBC’ye verdiği demeçte, doğal afetten kaynaklanan zararın 10 milyar dolarlık tahmini aşabileceğini duyurdu ve ülkedeki krizin hala devam ettiğini belirtti. Bu felaketin bitmekten çok uzakta olduğunu kaydederek Pakistan’ın güney bölgelerinin kuzeyden gelen nehirlerden dolayı hala tehlike altında olduğunu bildirdi.

Mevcut durumda Pakistan’daki insanların, kendi yapımları olmayan bir iklim felaketi için para ödediklerini, ülkenin iklim değişikliğinden en çok etkilenen 10 ülke arasında yer aldığını dile getirdi.

220 milyondan fazla nüfusa sahip olan Güney Asya ülkesi, Ağustos ayı için yüzde 27 oranında bir enflasyon bildirdi. Ülkenin Kovid-19’dan sert bir şekilde etkilendiğini ve Ağustos ayında net yabancı rezervlerin 8 milyar dolara düştüğüne değindi.

Afetlerin Gıda Enflasyonuna Etkisi

Pakistan’daki kırsal alanların büyük bir çoğunluğu ve tarım endüstrileri selden ciddi şekilde etkilendi. Butto Zerdari, mahsüllerin yaklaşık yüzde 80 veya yüzde 90’ının sellerden zarar gördüğünü belirtti. 4 milyon dönümlük mahsulün yok olduğunu, 800.000 hayvanın da öldüğünü duyurdu.

GCM Yatırım Banner

Bakan, gıda fiyatlarıyla ilgili bir örnek verdi. 2022’de Kentsel alanlardaki soğan fiyatının, geçen yıla göre yüzde 89 arttığını söyledi. Kırsal alanlarda ise aynı üründeki fiyat artışının yüzde 100’ün üzerine çıktığını kaydetti.

Pakistan Küresel Yardım Çağrısında Bulunmuştu

28 Ağustos’ta Butto Zerdari, Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi finans kuruluşlarına seslenerek ülkenin mali yardıma ihtiyacı olduğunu duyurmuştu.

IMF yönetim kurulu, ülkenin 2019’da girdiği kurtarma programının yedinci ve sekizinci dilimleri kapsamında 1,2 milyar doların durumuna karar verileceğini belirtmişti.

Türkiye’den Pakistan’a Yardım Eli

Türkiye, aralıksız yağış alan ve sonucunda büyük sorunlarla baş başa kalan Pakistan için insani yardım göndermişti. Milli Savunma Bakanlığı, iki uçağın hareket ettiğini Twitter üzerinden duyurmuştu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla bölgeye yardım tırları gönderildiğini paylaştığı video ile bildirmişti.

Yardım tırlarında çadır, gıda, bebek maması ve hijyen paketlerinden oluşan malzemelerin yer aldığı bilgisi, kamuoyu ile paylaşılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.