Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sektörünün Öncülerinden Olan Şirket Global 100 Listesine Girdi!

Sektörünün öncü şirketleri arasında yer alan Arçelik A.Ş., Corporate Knights'ın hazırladığı Global 100 listesine bir kez daha girmeyi başardı. Detaylar haberde;
Sektörünün Öncülerinden Olan Şirket Global 100 Listesine Girdi!
HABER GİRİŞ

Dayanıklı tüketim ve tüketici elektroniği alanlarında faaliyet gösteren Arçelik A.Ş., dev medya ve araştırma şirketi Corporate Knights’ın hazırlamış olduğu “Global 100” listesine bir kez daha girmeyi başardı.

Şirket, Toronto merkezli sürdürülebilirlik alanında çalışan Corporate Knights’ın bu yıl 20’ncisini yayımladığı “Dünyanın En Sürdürülebilir 100 Şirketi” listesine girerek dört yıl üst üste listede yer alma başarısını göstermiş oldu.

Dünya genelindeki sıralamada 60‘ıncı sıraya (bir önceki listede 89. sıradaydı) yerleşen Arçelik, Türkiye’de 1’inci, Dayanıklı Ev Eşyaları Endüstrisi’nde 1’inci ve Dayanıklı Tüketim Sektörü’nde ise 10’uncu sırada listelendi.

Corporate Knights Global 100 Listesinde Arçelik
Kaynak: Corporate Knights

Listede bir kez daha yer almalarının gezegeni korumak adına doğru yolda oldukları mesajını verdiğini söyleyen Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

2050 yılına kadar tüm küresel operasyonlarda net sıfır emisyona ulaşma hedefini koyuklarını belirten Bulgurlu, Türkiye’de kuracakları arazi ve çatı güneş enerji santralleriyle işletmelerinin elektrik tüketimlerinin yüzde 61’inin bu santrallerden karşılanacağı bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

Küresel sürdürülebilirlik hedeflerinin yanı sıra yenilenebilir enerji dönüşümüne ilişkin de önemli adımlar attıklarına dikkat çekerken yurt içi ve yurt dışındaki pek çok işletme ve üretim tesislerinde devreye alınan güneş santralleri ile GES kurulu gücünün 20,3 MW’a çıkarıldığını ifade etti.

Aksaray, Kayseri ve Nevşehir bölgelerindeki marjinal tarım arazilerine toplam 55 MW kurulu gücünde GES kurma planlarına değinen isim, santrallerde yıllık 93 milyon kWh elektrik üretimi hedeflediklerini belirtti.

Açıklamasının devamında, 2030 yılına kadar şirketin globaldeki tüm üretim tesislerinin yeşil elektrik kullanım oranını yüzde 100’e çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Corporate Knights Research tarafından yayımlanan Global 100 sıralamasında 1 milyar doların üzerinde cirosu olan, halka açık 6 bin 733 şirket değerlendirmeye alınıyor. Her bir şirket, finansal yönetim, sürdürülebilir gelir, kaynak yönetimi, çalışan yönetimi, sürdürülebilir yatırım ve tedarikçi performansı gibi 25 temel performans göstergesi üzerinden puanlanıyor.

Borsa İstanbul’da ARCLK koduyla işlem gören Arçelik A.Ş. hisseleri, haber yazımı itibarıyla 133,6 TL’den işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın