Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sektörünün İlk Halka Arz Şirketinden Yüzde 65 Artış Duyurusu!

Beyaz Filo Oto Kiralama A.Ş., bugün KAP'a yapılan bildirimde 2023 yılı sıfır km araç satışına ilişkin bilgilendirmede bulundu. Detaylar haberin devamında;
Sektörünün İlk Halka Arz Şirketinden Yüzde 65 Artış Duyurusu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Araç kiralama sektörünün ilk halka açılan şirketi olan Beyaz Filo Oto Kiralama A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirimde 2023 yılı içinde gerçekleştirilen sıfır km araç satışına ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Borsa İstanbul’da BEYAZ koduyla işlem gören ve günümüzde iş modelini genişletip ikinci el otomobil müzayedesi, sıfır araç filo satışı, perakendeciliği ve satış sonrası hizmetler konularında aktif olarak çalışan şirket, sıfır araç satış adetini 2023 yılında bir önceki yıla kıyasla yüzde 65,08 oranında artırdığını duyurdu.

Şirketin yetkili satıcısı olduğu Peugeot, Opel, Citroen, DS, Renault, Dacia ile 2022 yılı toplamında 9.226 adet olarak gerçekleşen sıfır araç satış adedinin yüzde 65,08 artışla 2023 yılı toplamında 15.231 adet olarak gerçekleştiği bilgisi verildi.

2023 yılında dünyada ve Türkiye’de yaşanan ekonomik dalgalanmalar, tedarik sorunları ve yoğun rekabet ortamına rağmen, şirketin yenilikçi iş yapma anlayışı, yüksek mesleki bilgi, 360 derece etkin pazarlama çalışmaları ve geçmişe dayalı ilişki yönetiminin bu sonucu ortaya çıkardığı ifade edildi.

Artan işlem hacmi ile birlikte toplam satışlar içerisinde perakende satışların oranının, kuvvetli talep ve pazar koşullarının da yardımı ile yüzde 21,77’ye yükseldiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Filo kiralama müşterilerine yapılan satışların ise 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 55,40 oranında artarak 11.915 adet olarak gerçekleştiği bildirildi.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği verilerine de yer verilen açıklamada, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarının 2023 yılı toplamında bir önceki yıla göre yüzde 57,36 oranında artış gösterdiği bilgisi verildi. Beyaz Filo’nun sıfır araç satışlarının yüzde 65,08 oranında büyümesinin, sektör ortalama büyüme oranının yüzde 13’ünden daha fazlasına işaret ettiğine vurgu yapıldı.

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı içindeki şirketin payının, yüzde 1,24‘e (2022’de yüzde 1,18) yükseldiği belirtildi.

Özellikle perakende satış oranının artması ile birlikte karlılığın artarak devam edeceği ve detayları belirtilen satış performansının, yıl sonu mali tablolara olumlu yansıyacağının öngörüldüğü de ifade edildi.

BEYAZ Hisseleri Ne Durumda?

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftanın son işlem gününü yüzde 1,07 değer artışıyla 7.628,73 puandan tamamlarken BEYAZ hisseleri endeksle paralel haret etti.

Hisselerin değeri, günlük yüzde 1’lik yükselişle 20,6 TL seviyesine çıktı.

Beyaz Filo Hisse Fiyat Grafiği
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Haftalık grafikte güncel olarak yatırımcısına yüzde 5,8 getiri sağlamış görünen BEYAZ hisseleri, aylık ve yıllık bazda ise sırasıyla yüzde 14,2 ve yüzde 12,7 oranında kırmızı yakmış durumda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın