Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sektörde Tekel Olarak Görülen Şirketten Beklenen Bilanço Geldi

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları, Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden bilançosunu paylaştı. Şirketin net karı çeyreksel bazda yükselse de 9 aylık dönemde negatif kaldı. İşte detaylar;
Sektörde Tekel Olarak Görülen Şirketten Beklenen Bilanço Geldi
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da SISE koduyla işlem gören, yatırımcıların yakından takip ettiği şirketlerden biri olan Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları, 2023’ün ilk 9 ayını ve üçüncü çeyreğini kapsayan finansal sonuçlarını paylaştı. Şirket, 3Ç23’te 5,2 milyar TL kar elde etti.

Şişecam, çeyreklik dönemde kar elde etse de 9 aylık rakamlarda negatiften kurtulamadı. Şirketin net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 geride kaldı ve 13,3 milyar TL seviyesinde oldu.

Sektörde Tekel Olarak Görülen Şirketten Beklenen Bilanço GeldiKaynak: Fintables

2023’ün ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre satışlar yüzde 43 artışla 94,8 milyar TL’ye, brüt kar yüzde 27 artışla 32,3 milyar TL’ye, esas faaliyet karı yüzde 15 artışla 16,3 milyar TL’ye çıktı.
FAVÖK, yüzde 16 yükselişle 18,3 milyar TL seviyesinde oldu.

Çeyreksel bazda dönen varlıklar yüzde 18, duran varlıklar yüzde 5 artarken borçlardaki yükseliş de dikkat çekti. Şişecam’ın finansal borcu yüzde 23 artışla 77 milyar TL’ye, net borcu yüzde 3 artışla 36,2 milyar TL düzeyine yükseldi. Şirketin özkaynakları yüzde artışla 93,9 milyar TL olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

“Küresel Çapta Yüksek Faizler”

Şişecam tarafından yapılan açıklamada küresel çapta yüksek seyreden faizlere dikkat çekildi ve bunun ekonomik faaliyetlerini yavaşlattığı belirtildi.

Türkiye’de cam sektörünün yüksek enflasyon, piyasalardaki oynaklıklar ve enerji krizi gibi faktörlerinden etkilenme ihtimalinin olduğu savunuldu. Türkiye’de mevcut üretimin istikrarlı bir şekilde devam edeceği ifade edilirken cam sanayisinde yenilenebilir enerji kaynaklarına verilen önemin artmasının beklendiği vurgulandı.

Sektörde Tekel Olarak Görülen Şirketten Beklenen Bilanço GeldiKaynak: Paratic Piyasalar

SISE, haftanın son işlem gününü yüzde 1 artışla 49,5 TL’den yaptı. Hisse haftalık bazda yatay kalırken aylık yüzde 17,3, yıllık yüzde 48,1 kazanç görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.