Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sektör Temsilcileri Şişecam Cam Konferansı’nda Buluştu

Küresel cam sektörü temsilcileri bu sene 38’incisini düzenlenen Şişecam Uluslararası Cam Konferansı’nda bir araya geldi. Detaylar haberde;
Sektör Temsilcileri Şişecam Cam Konferansı’nda Buluştu
HABER GİRİŞ

Global cam sektörünün önde gelen temsilcileri bu sene 38’incisini düzenlenen Şişecam Uluslararası Cam Konferansı’nda bir araya geldi. Konferansın bu seneki ana teması ise Sürdürülebilir Bir Gelecek-İnovasyon için İş Birliği olarak belirlendi.

02-03 Kasım 2023 tarihlerinde düzenlenen konferans; “Cam Bilimi ve Teknolojisi” alanında çalışan üniversiteleri, bilimsel kuruluşları, cam üreticilerini ve tedarikçilerini global ölçekte bir araya getirdi.

Cam ve cama değer katan tüm alanlardaki yenilikçi ürünler, sektördeki teknolojik gelişmeler ve sürdürülebilir çözümlere ilişkin paylaşımlar yapıldı.

Cam Sektörü Küresel Sorunların Çözümünde Etkili Olabilir

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman, Ekim’de Yılın Cama Değer Katan İnsanı ödül töreninde cam sektörünün dünyanın temel sorunlarının çözümünde etkin rol oynayabileceğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kırman, konferansta sektöre dünyanın ortak sorunları için iş birliği çağrısını da yineleyerek, şöyle konuştu;

GCM Yatırım Banner

“Cam endüstrisinin fark yaratabileceği sorunların başında gelir dağılımı eşitsizliği geliyor. Bir diğer sorun, çokça bahsedilmesine rağmen sürdürülebilir bir dünya için ciddi adımların hala atılamamış olması.”

Kadınlara Eşit Şartlar Sunulmuyor

Küresel nüfusun yarısından fazlasını oluşturan kadınlar için eşit şartlar sunulmadığını söyleyen Kırman, adil ve sürdürülebilir bir dünya için kapsamlı bir plana ihtiyaç olduğunu vurguladı. Cam sektörünün de konu hakkında üzerine düşeni yapması gerektiğini belirtti.

Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici de konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Cam üretiminin enerji yoğun bir süreç olduğunu kaydeden Elverici, bu sebeple üretim süreçlerindeki enerji̇ tüketimini düşürmenin gündemlerinin en üst sırasında olduğunu aktardı.

Yenilenebilir Enerjiyi 8 Kat Artırmak Hedefleniyor

Cam üretimi için yenilenebilir enerji projeleri yürüttüklerini dile getiren Elverici, “Bu alanı sürdürülebilirlik açısından bir fırsat olarak görüyor ve güneş enerjisi kullanımını teşvik etmek amacıyla güneş panelleri için buzlu ve solar cam yatırımlarımızı artırıyoruz.” dedi.

Tüm bunların ek olarak devam edilen yenilenebilir enerji çalışmalarının karbon emisyonunu azaltırken, enerji tasarrufu da sağladıklarını paylaştı.

2030 yılına kadar fabrikalarıyla yenilenebilir enerji kullanımını 8 kat artırmayı hedeflediklerini söyleyen Elverici, dönüştürülebilir enerji kaynakları için çalışmalarını ve yatırımlarını sürdürdüklerini bildirdi.

Konferansta 51’i sözlü, 21’i poster olmak üzere toplamda 72 çalışma sunulduğuna işaret edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.