Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şeker Yatırım Kamu Bankalarının Karlılığında Düşüş Bekliyor

Bilançolar açıklanmadan önce bankalar için beklentilerini paylaşan Şeker Yatırım, bankaların ikinci çeyrekte düşük kar bildireceğini tahmin etti.
Şeker Yatırım Kamu Bankalarının Karlılığında Düşüş Bekliyor
HABER GİRİŞ

Şirketlerin bilanço dönemi başlıyor. Analistler kar beklentilerini paylaşırken, yatırımcılar rakamların hisse senedi fiyatını nasıl etkileyeceğini değerlendiriyor. 2023 yılının ikinci çeyreğine ilişkin bilanço tarihi kesinleşen bazı şirketlerden; Akbank, TAV ve Tofaş 26 Temmuz’da, Garanti Bankası ve Ford Oto 27 Temmuz’da, Tüpraş 31’inde, Koç Holding 1 Ağustos’ta, Tekfen 3 Ağustos’ta ve Sabancı Holding 9 Ağustos’ta açıklayacak.

Şeker Yatırım ise bankalar için bilanço beklentilerini paylaştı. Dün yayımlanan raporda, bankaların 2023 ilk çeyrekte karlarında yüzde 37 daralma olduğu hatırlatılırken, ikinci çeyrekte ortalama yüzde 2 düşüş beklendiği söylendi.

Net karlılıkta ortalama olarak yıllık bazda ise yüzde 4’lük bir daralma beklendiği açıklandı. Özel bankalardan yüzde 10 kar artışı beklenirken, kamu bankalarında yüzde 79’luk daralma öngörüldü.

En Yüksek Kar Artışı Beklentisi Akbank’ta

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Şeker Yatırım

Şeker Yatırım, kamu bankalarının çekirdek bankacılık gelirlerinde yüzde 44’le sert gerileme, çekirdek net faiz marjında 155 baz puan zayıflama, swap fonlama maliyetlerinde yüzde 51 düşüş, TÜFE endeksli kağıt getirilerinde yüzde 5’lik azalma, Türk Lirası kredi mevduat makasında 200 ila 300 baz puan zayıflama bekliyor.

Raporda özel bankaların ücret ve komisyon gelirlerinde artış hızında yüzde 23, kamu bankalarının ise yüzde 28 oranında bir toparlanma olacağı öngörüldü. Net kredi riskinde hafif artış beklenirken, kamu bankalarının faaliyet giderlerinde çeyreksel olarak yüzde 44’lük düşüş olacağı tahmin ediliyor.

GCM Yatırım Banner

Banka Hisselerindeki Anlık Durumu Görmek için Tıklayın 

Kurum takip ettiği bankalar arasında çeyreksel olarak en yüksek kar artışını yüzde 56 ile Akbank‘ta (AKBNK) bekliyor. Akbank ikinci çeyrek bilançosunu 26 Temmuz’da açıklayacak. Bankanın 18 milyar TL ile rekor yüksek ticari kar ve 2,1 milyar TL ile kuvvetli iştirak geliri bildirmesi bekleniyor.

İkinci en yüksek kar artışı beklentisi yüzde 14 ile Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası (TSKB) için tahmin edildi.

En yüksek kar daralması ise yüzde 83 ile Halkbank (HALKB), yüzde 75 ile Vakıfbank (VAKBN) için öngörüldü.

Akbank ve Yapı Kredi’nin uzun vadede en beğenilen bankalar olmaya devam ettiği kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.