Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şeker Yatırım Kamu Bankalarından Güçlü Kâr Artışı Bekliyor

Şeker Yatırım, takip ettiği bankaların 2023 yılı 3'üncü çeyreklikteki bilanço tahminlerini açıkladı. Tahmin detayları haberin içerisinde;
Şeker Yatırım Kamu Bankalarından Güçlü Kâr Artışı Bekliyor
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Şeker Yatırım tarafından 24 Ekim-9 Kasım arasında açıklanması beklenen bankaların 2023 yılı 3’üncü çeyrek bilançolarına ilişkin tahminler paylaşıldı. Takip ettiği bankalara ilişkin tahminlerini paylaşan Şeker Yatırım, çeyreksel bazda kâr artışının hafif toparlanarak 2Ç23’teki yüzde 16’dan 3Ç23’te yüzde 21’e ulaşacağını öngördü.

Yıllık bazda ise takip ettiği bankalardan yüzde 14’lük kâr artışının beklendiği vurgulanarak, kâr artışının özel mevduat bankalarında yüzde 8 seviyesinde sınırlı kalacağı öngörüldü. Kamu mevduat bankalarında ise yüzde 562 oranında kuvvetli çeyreksel kâr artışı tahmin ettikleri belirtildi.

Kamu bankalarının çekirdek bankacılık gelirlerinde yüzde 132 artış ile son derece kuvvetli toparlanma beklendiğine işaret edilerek, düzeltilmiş net faiz marjında 148 baz puan toparlanma tahmin edildi.

Akbank ve Yapı Kredi Uzun Vadede En Beğenilen Bankalar Oldu

Şeker Yatırım çeyreksel bazda en yüksek kâr artışını, net faiz gelirlerindeki son derece kuvvetli toparlanmanın desteğiyle yüzde 726 ile VakıfBank ve yüzde 326 ile HalkBank için modelledi.

Özel mevduat bankaları arasında en yüksek kâr artışını ise marjlardaki güçlü toparlanmanın da etkisiyle yüzde 55 ile Yapı Kredi için öngörüldü. Akbank’ın ise marjlarda en kuvvetli toparlanma ile öne çıkacağı tahmin edildi.

GCM Yatırım Banner

Garanti BBVA ve İş Bankası’nda ise çekirdek net faiz marjında çeyreksel bazda daralma olacağı ileri sürüldü.

Şeker Yatırım açıklama metninde, Akbank ve Yapı Kredi Bankası’nın uzun vadede en beğendiği bankalar olmaya devam ettiğini altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın