Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şeker-İş Sendikası GES’ten Ürettiği Fazla Elektriği Satacak

Şeker-İş Sendikası yaptığı açıklamayla Eskişehir'de kurduğu güneş enerjisi santralinden ihtiyacı olan elektriği karşılayıp fazlasını satacağını bildirdi.
Şeker-İş Sendikası GES’ten Ürettiği Fazla Elektriği Satacak
HABER GİRİŞ

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, sendikanın Antalya’daki beş yıldızlı otelinin elektrik ihtiyacını Eskişehir’de kurduğu güneş enerjisi santralinden (GES) karşılayacağını açıkladı. Ürettiği fazla elektriği ise satacağını ekledi.

Şeker-İş’in Antalya’nın Manavgat ilçesinde 389 yataklı beş yıldızlı otelinin bulunduğunu söylen Gök, enerjinin otelin en büyük gider kalemlerinden biri olduğunu kaydetti.

Soğutma, aydınlatma ve sıcak su temini gibi sebeplerle her ay yüksek elektrik faturaları ödediklerini bildirerek, otele üyelerin dışında yerli ve yabancı turistlerin de yoğun ilgi gösterdiğine işaret etti.

Otelin Aylık Elektrik Faturası Yaklaşık 700 Bin Lira

Otelin aylık elektrik faturasının ortalama 700 bin lira civarı olduğunu paylaşan Gök, “Bu da otelin giderleri arasında önemli bir yere sahip.” ifadelerini kullandı.

Güneş enerjisi santrali kurma kararını, hem enerji giderini karşılamak hem de çevreci bir yatırıma imza atmak için altıklarını dile getirerek şöyle devam etti;

GCM Yatırım Banner

“Bu kapsamda, Eskişehir’in Alpu ilçesinde tarıma elverişsiz 24 dönüm arazide çalışmalara başladık.”

Eskişehir’deki arazide 1901 adet yerli üretim akıllı güneş paneliyle 2 bin konuta yetecek enerji üretileceğini bildiren Gök, tesisin kurulu gücünün 1400 Kwe/1900 kwp seviyesinde olacağını ekledi.

Üretilen enerjinin bir kısmının Manavgat’taki Grand Şeker Otel’in ihtiyacını karşılayacağını, fazla elektriğinse sisteme verilerek satılacağını belirtti.

Elektrik Santrali 3 Yılda Kendini Amorti Edecek

Santralin yaklaşık 3 yıl içinde kendisini amorti edeceğini öngören Gök, 25 yıllık ekonomik ömrü boyunca toplam 80 milyon 750 bin Kwh enerjinin üretileceğini kaydetti.

Söz konusu yatırımla Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığının azalacağını öne sürerek, yerli, yenilenebilir ve yeşil enerji hamlesine Şeker-İş’in de katkı vermeyi hedeflediğini vurguladı.

Küresel ısınmaya, karbon emisyonuna ve fosil yakıt rezervlerindeki azalmaya dikkat çeken Gök, yeşil enerjinin önemine de değindi.

Yılda Yaklaşık 176 Bin Ağaç Kurtulacak

Yenilenebilir enerji yatırımlarını sosyal sorumluluk bilinciyle sürdüreceklerinin bilgisini vererek, “Santralimizde kullandığımız akıllı güneş takip sistemi, güneşin konumunu takip ederek sabit panellere göre daha fazla güneş ışığı yakalayıp daha yüksek enerji üretiyor.” dedi.

Gök açıklamasında, yıllık 3 milyon 230 bin kWh enerji ile yılda 923 otomobilin sebep olduğu karbondioksit salınımına karşılık gelecek yeşil enerjinin üretileceğini paylaştı.

Karbon salınımının azaltılmasıyla yılda yaklaşık 176 bin ağacın kurtulacağına işaret ederek, böylece doğa için pozitif değer oluşturulacağının altını çizdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.