Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sek Süt’ü Satmayı Düşünen Tat Gıda’nın Hisseleri Güçlü Yükseliyor

Sek Süt'ün satılacağı yönünde çok fazla haberin yayımlanırken, Tat Gıda hisseleri %5 civarında güçlü bir yükseliş kaydetti.
Sek Süt’ü Satmayı Düşünen Tat Gıda’nın Hisseleri Güçlü Yükseliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Koç Holding’e bağlı olan Tat, 2003 yılında Sek Süt ile birleşerek Tat Gıda adını almıştı. Şimdi ise bu birlikteliğin sona ermesi konuşuluyor. Bugün medyada çıkan haber ve söylentilerin ardından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamada durumun 3 Aralık 2019 tarihinde başladığı bildirildi.

Tat Gıda tarafından yapılan açıklamada, Sek Süt için finansal danışmanlık hizmeti alınması için Ünlü Menkul Değerler A.Ş’nin yetkilendirildiği bildirildi.
Tat Gıda Hisseleri 6 Aylık Performans
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Bu gelişmelerle birlikte Tat Gıda hisseleri güne yükselişle başlangıç yaptıktan sonra sınırlı bir aralıkta dalgalanmaya başladı. Dünkü işlemleri 8,90 liradan sonlandıran hisseler, bugünkü işlemlere 9,04 liradan 14 puanlık bir yükselişle başlangıç yaptı. Kısa süre sonra da TSİ 10:50’de ise 9,54 liradan işlem gördü.

TATGD kodlu hisseler, TSİ 17:15 sularında %5,17 oranında artıda 9,37 liradan el değiştirdi. Sabah saatlerindeki hızlı yükselişin ardından hisseler, 9,26 – 9,44 lira aralığında dalgalanmaya başladı. Bu kapsamda hisseleri, Sek Süt satışına olumlu cevap vereceği yorumları da geldi.

Tat hisseleri koronavirüs kısıtlamalarının açıklanmasına ilk tepki olarak 4,22 liraya kadar geriledi. Ancak hemen ardından güçlü bir yükseliş kaydetmeye başladı ve 27 Mayıs tarihinde 10,24 liraya kadar yükseldi. Bu seviye tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kaydedildi.

Dünkü işlemleri 17,20 liradan sonlandıran Koç Holding hisseleri ise %1,28 oranında ekside 16,98 liradan el değiştirmeye başladı.
Koç Holding Hisseleri 6 Aylık Performans
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Koç Holding hisseleri, bugünkü işlemlere 17,19 liradan düşüşle başlangıç yaptıktan sonra bu eğilimi gün boyunca korudu. Hisseler, 23 Mart tarihinde 12,19 liraya kadar geriledikten sonra sınırlı bir yükseliş eğilimi kaydetmeye başladı.

GCM Yatırım Banner

2020 yılına 20,10 liradan başlangıç yapan Koç Holding hisseleri, yılın en yüksek seviyesini 21,42 lira ile 22 Ocak’ta gördü. Bu seviyeden sonra geri çekilmeye başlayan hisseler, düşme hızına paralel bir yükseliş kaydedemedi.

Tat Gıda’nın 2020 yılı ilk çeyrek verilerine göz attığımız zaman, 377 milyon liralık hasılatın 176 milyon liradan fazlasını Sek Süt’ün karşıladığı görülüyor.
Tat Gıda İlk Çeyrek Sek Süt Payı
Kaynak: Tat Gıda

Bir önceki yılın ilk çeyreğinde 261 milyon 998 bin 585 liralık hasılata sahip olan Tat Gıda, 138,4 milyon liralık kısmı Sek Süt’ten elde etmişti. Geri kalan 123,5 milyon liralık geliri ise salça ve konserve ürünlerinden sağladı. Bu yılın ilk çeyreğinde ise Sek Süt’ün satış gelirinin konserve ile salça ürünlerinin gerisinde kaldığı dikkat çekiyor.

Süt ve süt ürünleri bölümünün varlıklarının net kayıtlı değeri, 107 milyon liraya yakınken, salça ve konserve ürünlerinin net kayıtlı değeri 76,3 milyon lira düzeyinde bulunuyor. Tat Gıda’nın toplam net kayıtlı değeri ise 193,4 milyon liraya yakın bir seviyede bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.