Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SEDDK’dan Sigorta ile Emeklilik Şirketlerine Yönelik Bildiri

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından sigorta ve reasürans ile emeklilik şirketlerine yönelik yeni tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.
SEDDK’dan Sigorta ile Emeklilik Şirketlerine Yönelik Bildiri
HABER GİRİŞ

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından hazırlanan Sigorta ve Reasürans ile Emeklilik Şirketlerinin Finansal Tablolarının Sunumu Hakkında Tebliğ ve Sigortacılık Tekdüzen Hesap Planı ve İzahnamesi Hakkında Tebliğ bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan Sigorta ve Reasürans İle Emeklilik Şirketlerinin Finansal Tablolarının Sunumu Hakkında Tebliğ ile şirketlerin, Türkiye Finansal Raporlama Standartlarını uygulayarak düzenleyecekleri konsolide ve konsolide olmayan finansal tabloların biçim ve içerikleri belirlendi.

Söz konusu tebliğ ile şirketlerin uygulayacakları finansal tabloların biçim ve içeriklerin dipnot ve açıklamalarıyla birlikte kamuya açıklanmasına ilişkin usul ve esaslar açıklandı.

Standartlara Uygun Finansal Tablolar Hazırlanabilecek

Sigortacılık Tekdüzen Hesap Planı ve İzahnamesi Hakkında Tebliğ ile ise Türkiye Finansal Raporlama Standartlarına uygun olarak finansal tablolar hazırlanmasına imkan tanınması amaçlandı.

Böylece şirketlerin muhasebe kayıtlarında ve raporlamalarında tekdüzelik sağlanarak sağlıklı ve karşılaştırılabilir bilgi üretimi ve akımıyla bir altyapı oluşturulacağına işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Yayımlanan tebliğde gerek sigortacılık sektörünün gerekse sigorta ve reasürans şirketleri ile emeklilik şirketlerinin mali durumunun ve gelişiminin mümkün olan en iyi şekilde izlenebilir ve değerlendirilebilir hale gelmesinin amaçlandığı vurgulandı.

Habere konu olan tebliğlerin, Türkiye’de kurulu sigorta ve reasürans şirketleri ile yabancı sigorta ve reasürans şirketlerinin Türkiye’deki şubeleriyle emeklilik şirketlerini kapsadığı bildirildi.

Söz konusu iki tebliğin de 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla yürürlüğe gireceğine işaret edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.