Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SEDDK Yeni Döneminde Bütüncül Bir Afet Sigortası Tasarlıyor

SEDDK Başkanı Eroğlu, trafik sigortasına yapısal çözümlerin getirileceğini söyleyerek tarih verdi. Habere dair detaylar aşağıda;
SEDDK Yeni Döneminde Bütüncül Bir Afet Sigortası Tasarlıyor
HABER GİRİŞ

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu, (SEDDK) yeni dönem iletişim stratejisini paylaştı. Açıklamada sektörlerin ülke ekonomisindeki öneminin altı çizilirken, sürdürülebilir büyüme vurgusu yapıldı.

SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, sektörün kronik sorunlarına ilişkin çalışmaların başladığını belirtti. Sorunlara yapısal çözümler geliştirmek için sektör paydaşlarının da bulunduğu çalışma gruplarının oluşturulduğu kaydedildi. Amaç, eylem planı oluşturarak hızlı ve kapsamlı şekilde aksiyon almak.

Trafik sigortasına yapısal çözümlerin getirileceğini bildiren Eroğlu, tüm ülkelerde branşın özelliği gereği sorunlu bir alan olduğunu belirtti.

Sigorta sektörünün regülatörü olarak trafik sigortasında kalıcı çözümler geliştirileceği ve tüm paydaşlar için sürdürülebilir bir branş olmasının amaçlandığı söylendi. Yol haritası Ekim ayında kamuoyu ile paylaşılacak.

SEDDK Orta Vadeli Program Çalışmalarına Başladı

2023-2025 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programı’nın (OVP) Resmi Gazete’de hafta sonu yayımlandığını hatırlatan Eroğlu, SEDDK olarak yeşil dönüşüm başlığı da dahil olmak üzere OVP’de yer alan maddelerle ilgili çalışmaların başladığı aktardı.

GCM Yatırım Banner

Buna ek olarak iklim değişikliğinden olumsuz etkilenen alanlardan biri olan tarımda sigortanın geliştirilmesinin gündemlerinde olduğuna değindi.

Türkiye’de sigortalılık oranının ve katılımcı sayısının yeterli düzeye ulaşmasının sağlanacağı paylaşıldı. Sigortacılık ve özel emeklilik sektörünün tabana yayılması amacıyla branşlarda ürün çeşitliliğinin artmasını destekleyen uygulamalar geliştirilecek.

Eroğlu, “OVP içinde yer alan ve artık hayatımızın önemli bir gerçeği haline gelen doğal afetlerden kaynaklanabilecek mağduriyetlere karşı vatandaşları korumak ve kamu yükünü hafifletmek için bütüncül bir afet sigortası ürünü olarak tasarlanan Zorunlu Afet Sigortası’nın konut sahiplerine sunulması yönünde DASK bünyesinde çalışmalar da sürüyor. OVP’de vurgulanan çerçevede tüm konulara yönelik Kasım ayında yeni gelişim alanlarının işaret edildiği ‘Vizyon Belgemizi’ paylaşacağız.” ifadelerini kullandı.

2 Yeni Katılım Şirketi Kuruluş Sürecinde

Kuruluş sürecinde olan 2 yeni katılım şirketinin olduğunu açıklayan Eroğlu, kapsayıcılığı arttıracak düzenlemeler yaparak sigorta dışında kalan vatandaşları sektöre çekip ve derinliğin artırılmasının hedeflendiğini ekledi.

Sigorta sektörünün yatırımcı bazında ilgi görmeye devam ettiğini hatırlatan SEDDK Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, bu konuda yapıcı ve destekleyici bir yol izlemeye çalıştıklarını işaret etti.

Sigorta şirketi kurmada en önemli şartın yeterli sermaye gücü olduğunu söyleyen Eroğlu, “Güçlü ekonomi, güçlü sigortacılık” yolunda SEDDK olarak şirketlerin gerekli sermaye gücünü yakından takip ettiklerinin bilgisini paylaştı. Bu konuda denetlemelerin kanunun verdiği yetki çerçevesinde yapıldığına dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.