Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

SEDDK Yabancıların BES’e Katılımı için Esasları Duyurdu

SEDDK, Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun uygulanmasına yönelik yönetmelik değişikliği genelgesini yayımladı. Basın duyurusuna ilişkin detaylar altta;
SEDDK Yabancıların BES’e Katılımı için Esasları Duyurdu
Yorum

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) bugünkü açıklamasında, 13 Mayıs 2022’de yürürlüğe giren “Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında genelgenin yayımlandığını duyurdu.

Genelgenin 8 Ağustos’ta yürürlüğe girdiği belirtilerek, Bireysel Emeklilik Sistemi uygulaması üzerinden “Yabancıların İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığı Kazanımına İlişkin Esas ve Usuller” başlıklı on dördüncü bölüm ile vatandaşlık başvurusunda uygulanacak usul ve esasların düzenlendiği iletildi.

SEDDK duyurusunda, en az 500 bin dolar veya karşılığı döviz tutarında katkı payını, kapsamı kurum tarafından belirlenen fonlarda tutma ve 3 yıl sistemde kalma şartıyla Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yatıran yabancıların istisnai olarak Türk vatandaşlığı kazanabilmesine imkan tanıdığının altını çizdi.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne aktarılan birikimlerin artması ile sistemin derinleşeceğini ve yurt içi tasarruflarının artışına önemli düzeyde katkıda bulunacağını ileri sürdü.

SEDDK, aktarılan dövizin üreteceği ölçek ekonomisi sayesinde maliyetleri azaltarak tüm katılımcılara katma değer sağlamasını öngördüğünü bildirdi.

Yapılan açıklamada yönetilen birikimlerin, piyasada bulunan kurumları geliştireceği ve uzun vadeli fon dengesine fayda sunacağı ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu