Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SEDDK Trafik Sigortasında Azami Primi Belirleyecek

SEDDK genelgeyi yayımladı. Zorunlu trafik sigorta primi teklifi alamayanlara yönelik olarak prim tutarını belirleyecek. Detaylar haberde...
SEDDK Trafik Sigortasında Azami Primi Belirleyecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Genelge yayımlandı.

SEDDK tarafından yayımlanan genelgenin amacı şu şekilde açıklandı:

“Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk sigortasında tarife uygulama esasları hakkında yönetmeliğin 15’inci maddesinin dördüncü fıkrası kapsamında poliçe düzenlemekten kaçınma hallerini düzenlemek.”

Buna göre SEDDK, zorunlu trafik sigorta primi teklifi alamayanlara yönelik olarak prim tutarını belirlemede yetkili olacak.

Poliçe düzenlemekten kaçınma olarak değerlendirilecek durumlar şu şekilde açıklandı:

Şimdi Kayıt Olun
  • Aylık düzenlenen poliçe sayısının, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 30 veya daha fazla azalması.
  • Düzenlenen poliçe sayısı itibarıyla aylık pazar payı oranının aynı döneme ilişkin kara araçları (kasko) branşı pazar payı oranının yüzde otuz veya daha fazla altında olması.
  • Belirtilen tarife basamaklarında aylık ve haftalık düzenlenen trafik sigortası poliçe sayısına göre belirlenen oranların altında kalması.
  • Tüzel kullanım tipindeki motorlu araçlarda aylık ve haftalık düzenlenen trafik sigortası poliçe sayılarının ve aynı dönemde özel kullanım tipinde düzenlenen trafik sigortası poliçe sayılarının sırasıyla yüzde yedisinin ve yüzde dördünün altında kalması.

Böylece Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik’in 15’inci maddesinin dördüncü fıkrasının uygulanmasına ilişkin genelge yürürlükten kaldırıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.