Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SEDDK Soruşturmayı Açtı! Sahte Kefalet Senedi Düzenleniyor

SEDDK bugünkü açıklamasında sahte kefalet senedi tanzim edilmesine ilişkin girişimlere yönelik uyarıda bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
SEDDK Soruşturmayı Açtı! Sahte Kefalet Senedi Düzenleniyor
HABER GİRİŞ

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından bugün sahte kefalet sentlerinin önlenmesine ilişkin açıklama paylaşıldı. Açıklamada, son dönemde kuruma iletilen şikayetlerin sahte kefalet senedi tanzim edilmesine ilişkin girişimlerin olduğunun öğrenildiğine işaret edildi.

Söz konusu şikayetlerin hedefindeki ilgililer hakkında SEDDK tarafından idari ve adli süreçlerin ivedilikle başlatıldığı bilgisi verildi.

SEDDK idari ve adli süreçlerin yanı sıra sahte kefalet senetlerinin sebep olduğu sorunların ve mağduriyetlerin engellenebilmesi için senetlerinin gerçekliği ve geçerliliğinin ilgili taraflarca kontrol edilmesinin önemine dikkat çekti.

Sigorta şirketleri tarafından düzenlenen kefalet senetlerinin geçerliliğinin 2 Ocak 2020’den itibaren düzenlenen poliçeler için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin (SBM) internet sitesindeki Sigortam360 uzantısının Poliçeler sekmesinden ücretsiz olarak sorgulanabildiği paylaşıldı.

Kefalet Senetleri Doğrulanabiliyor

Tüm bunlara ek olarak sigorta şirketlerinin genel müdürlükleri ile de iletişime geçilerek kefalet senetlerine ilişkin doğrulama yapılabildiğini vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Düzenlenecek kefalet senedi üzerinde teminatı veren sigorta şirketinin unvanının yer alması gerektiğinin altı çizilerek, sigorta acenteleri ile sigorta ve reasürans brokerlerinin teminat verme yetkisinin bulunmadığı kaydedildi.

SEDDK’nın internet sitesindeki ilgili kısmından Kefalet branşında ruhsat sahibi sigorta şirketlerine ilişkin bilgilere erişilebileceğine dikkat çekildi.

Kefalet senedine ilişkin dolandırıcılık faaliyetlerinde, ruhsatlı sigorta şirketlerinin unvanlarının harf değişiklikleri ve isim benzerlikleri ile kullanıldığı konusunda uyarıda bulunularak, şu ifadelere yer verildi;

“Bu doğrultuda belgeyi kontrol eden kişilerin aldatılmaya çalışıldığı görülmekte olup, yapılacak kontrollerde bu hususa da bilhassa dikkat edilmesi önem arz etmektedir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın