Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SEDDK 2 Sigorta Şirketine El Koydu!

Bugünün gündem maddesi SEDDK’nın el koyduğu şirketler oldu. Mevzuata aykırı işlemler gerçekleştiren ve yakın takibe alınan iki sigorta şirketine el konulduğu açıklandı.
SEDDK 2 Sigorta Şirketine El Koydu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), İstanbul merkezli Mellce Sigorta ve İzmir merkezli Gri Sigorta’ya el konulduğunu duyurdu.

SEDDK’nın gerekçesinde, ilgili şirketlerin mevzuata aykırı işlemler gerçekleştirdiği ve kötü yönetimleri gerekçesiyle kademeli önlemler uygulanmasına bir süredir tâbi tutulduğu ancak makul süreye rağmen durumlarında iyileşme kaydedilmediği kaydedildi.

Kurum açıklamasında, “Gri Sigorta Anonim Şirketi ve Sınırlı Sorumlu Mellce Karşılıklı Sigorta Kooperatifi’ne, sigortalılarımızın hak ve menfaatlerinin korunması ve sektörümüzün negatif yönde etkilenmemesi amacıyla tedbir uygulanması gereği hasıl olmuştur” denildi.

Süreçten Etkilenenler için Telafi Programı Devrede

Türkiye’de sigortacılık sektörünün, sermaye yeterliliği konusunda ve öz kaynak karlılığında son dönem itibarıyla tarihi zirvelere ulaştığı belirtilen açıklamada, 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu’nun 20’nci maddesine atıf yapıldı.

Buna göre söz konusu şirketlerin yönetim kurulu üyelerinin görevlerinin feshedildiği ve yeni üyelerin atanmasına karar verildiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Süreçten etkilenenler için ise “Sigortalılığının devamı ve haklarının korunması amacıyla, Türkiye Sigorta Birliği öncülüğünde telafi edici planlar oluşturulması için gerekli girişimler başlatılmıştır” denildi.

Söz konusu tedbirlerin sigortacılık sektörünün etkilemeyeceği ölçekteki mezkur şirketlerle sınırlı kalacağı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.