Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Seçime Son 10 Gün! Yasaklar Bugün Başladı

2023 Türkiye Genel Seçimlerine sayılı günler kala propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başladı. İşte yasaklar...
Seçime Son 10 Gün! Yasaklar Bugün Başladı
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine 10 gün kala, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçimler için belirlediği takvime göre bugün propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başladı.

Bu kapsamda seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda süresinin biteceği güne kadar yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecek.

Propaganda kapsamında vatandaşların, elektronik posta adreslerine mesaj, taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderilemeyecek. Fakat partiler kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilecek.

Makam Otomobilleri ile Seçim Propagandası Yapılamayacak

Ayrıca bugün itibarıyla yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve dağıtımı yasaklandı.

Bunun yanında bakanlar milletvekilleri, yurt içinde yapacakları seçim propagandası ile ilgili gezileri makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacak.

GCM Yatırım Banner

Seçim propagandasının başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar geçen süre içinde bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası ile ilgili olarak yapacakları gezilere hiçbir memur katılamayacak.

Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları 13 Mayıs Cumartesi saat 18.00’da sona erecek.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.