Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Seçim Sonuçları Sonrası İş Dünyası Ekonomi Beklentisini Paylaştı

Sandığın Türkiye’nin 13 Cumhurbaşkanı olarak Erdoğan'ı seçmesinin ardından iş dünyası ekonomiye ilişkin enflasyonla mücadele ve rekabetçi kur beklentilerini paylaştı.
Seçim Sonuçları Sonrası İş Dünyası Ekonomi Beklentisini Paylaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye seçimini yaptı ve sandık Türkiye’nin 13 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dedi. Seçim sonuçlarının ardından iş dünyasından, ekonomiye ilişkin açıklamalar geldi. Enflasyonla mücadele ve rekabetçi kur talebinde bulunan iş dünyası temsilcileri, ihracatta rekabet avantajını yeniden kazanmak istediklerini vurguladı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Seçimlerde gösterdiği başarıyla milletimizin teveccühünü kazanan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik ediyorum.” ifadelerini kullanarak açıklamasına başladı.

Artık seçim döneminin bittiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Cumhuriyetin 100. yıldönümüne nasıl gelindiğini daha iyi anlamak ve Türkiye için daha çok çalışma zamanı diyerek dikkat çekti.

İTO: 2023 Çok Özel Bir Yıl Olacak

İstanbul Ticaret Odası (İTO)Başkanı Şekib Avdagiç, yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne büyük işler düştüğüne işaret etti. Erdoğan’ı tebrik ederek, 2023 yılının çok özel bir yıl olacağının altını çizdi. Yapacak çok işin olduğuna da dikkat çekti.

Avdagiç, “Daha çok üretim-ihracat-istihdam için yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne büyük işler düşüyor. Türk özel sektörü olarak, kazanımlarımıza yenilerinin ekleneceği, kalkınmanın kartopu gibi hızlanacağı günleri birlikte kuracağız.” dedi.

GCM Yatırım Banner

TİM: Belirsizlik Ortamı Sona Erdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, ihracatçılar olarak yeni dönemden daha ümitli olduklarını dile getirdi. Seçim sonucunun ülkeye ve millete hayırlı olmasını dileyerek, ihracatı artırmak için bir önceki dönemde büyük özveri ile çalışan bakanlara teşekkür etti.

Seçimlerin tamamlanmasıyla belirsizlik ortamının sona erdiğine işaret eden Gültepe, Türkiye’yi ihracatta ilk 10 ülke arasına çıkarma vizyonu ile çalıştıklarını vurguladı.

Zor bir dönemden geçildiğinin altını çizerek, “Yılbaşından bu yana maliyetlerdeki yüksek artışa rağmen kurun baskılanması ihracatçılarımızın rekabetçiliğine zarar verdi. Büyük emeklerle girebildiğimiz bazı pazarlarda kayıplar yaşamaya başladık.” dedi.

Pazar kaybetmeye tahammüllerinin olmadığını belirten Gültepe, rekabetçiliği artıracak adımlarla yeni pazarlarda bayrak gösterilebilmesi gerektiğini yeni dönemden daha umutlu olduklarını kaydetti.

Gültepe, “Üretimi ve ihracatı iyi bilen, küresel ticaretin dinamiklerine hakim bir ekonomi yönetimiyle mevcut sorunların hızla üstesinden gelebileceğimize inanıyoruz.” ifadeleriyle dikkat çekti.

ASKON: Türkiye Yüzyılı’nın Konuşulacağı Bir Süreç Olacak

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın ise konuya ilişkin olarak, “Halkımız istikrar, güven ve tecrübe dedi.” cümlesini kullandı.

Türk demokrasi tarihi açısından çok katılımlı üst düzey iki büyük seçim geçirildiğini anımsatan Aydın, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu başarısı kesinlikle her yönü ile masaya yatırılmalı ve incelenmelidir.” dedi.

İleriki süreçte Türkiye Yüzyılı’nın konuşulacağı bir sürecin olacağını bildirerek, yarından tezi yok seçim atmosferinde vaat edilen sözlerin yerine getirilmesi için kolların sıvanması gerektiğinin altını çizdi.

ATO: Türkiye Markasını Güçlendirmek için Hükümetin Yanındayız

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, birlik ve beraberlik içinde çalışmaya devam edileceğini vurguladı.

Baran, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, kendisine duyulan güveni pekiştirmiş, milletimiz tarafından Türkiye’yi yeni yüzyılına taşımak üzere görevlendirilmiştir. Cumhurbaşkanımızı kutluyor, seçim sonuçlarının ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Reel sektör olarak ATO’nun ekonomik, sosyal ve siyasi anlamda Türkiye markasını güçlendirmek için hükümetin yanında olduğunu söyledi. Baran açıklamasında birlik ve beraberlik içinde çalışmaya, üretmeye, ihracat yapmaya devam edileceğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın