Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Seçim Sonrası İlk Kabine! Erdoğan’dan Enflasyon Açıklaması

16 Nisan saat 15.40’da başlayan kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomiye yönelik mesaj verdi mi? İşte detaylar;
Seçim Sonrası İlk Kabine! Erdoğan’dan Enflasyon Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, 31 Mart tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerin ardından ilk kez bir araya geldi. 16 Nisan’da gerçekleştirilen kabine toplantısında gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı açıklamalara odaklandı.

Kabine toplantısı sonrasında Erdoğan’ın enflasyon, fahiş fiyatlarla mücadele, Orta Doğu’daki yüksek tansiyon ve Türkiye’nin tavrı hakkında değerlendirme yapması bekleniyordu.

Erdoğan’dan Açıklamalar

Bayram tatili boyunca ciddi bir araç trafiği yaşandığını belirten Erdoğan, Osmangazi Köprüsü’nden geçen araç sayısının 941 bini aştığını, İstanbul Havalimanı’nda 2 milyon 213 bin yolcuya hizmet verildiğini belirtti.

31 Mart mahalli idareler yerel seçim maratonunu suhuletle tamamladıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı, 14-28 Mayıs seçimleri ile parlamanter sisteme geri dönüş tartışmalarının bir daha açılmamak üzere millet tarafından kapatıldığını dile getirdi.

Ekonomideki yol haritasına sıkı sıkı bağlı olduklarını belirten Erdoğan, Orta Vadeli Program’ın olumlu sonuçlarının görülmeye başlandığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

“Dünyanın En Büyük 11. Ekonomisiyiz”

Covid-19 salgınıyla başlayan ve gelişmelerle derinleşen ekonomik krizin enflasyon boyutuyla halen devam ettiğini, gelişmiş ekonomiler dahil hemen herkesin ciddi sıkıntılar yaşandığını kaydetti.

Türkiye olarak bölgedeki gerilim ve çatışmaların etkisiyle bu olumsuzlukların yansımasını Türkiye’nin de hissettiğini paylaştı. 2023 yılını yüzde 4,5’lik büyüme oranı ile kapattıklarını, milli gelirde 1,1 trilyon doları, kişi başına düşen gelirde ise 13 bin doları aştıklarını paylaştı. Erdoğan, Türkiye’nin satın alma gücü paritesine göre dünyanın en büyük 11. ekonomisi olduğunu açıkladı.

İstihdam piyasasının güçlü bir ivme gösterdiğini, Şubat ayı rakamlarına göre istihdamın yıllık 1 milyon 156 bin artışla 32,4 milyona çıktığını ifade etti.

“Emeklilerin Sıkıntılarını Biliyoruz”

Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin temel sorununun hayat pahalılığı ile katmerleşen enflasyon baskısı olduğunu belirtti. Emekliler başta olmak üzere enflasyonun ücretli kesimlerde yol açtığı sıkıntıları bildiklerini, kendileri bedel ödeseler dahi Türkiye’ye, millete ve gelecek nesillere bedel ödetecek her türlü popülist adımdan uzak duracaklarını vurguladı.

“Enflasyonda Düşüş Bekliyoruz”

Erdoğan, yıllık enflasyonun düşüşe geçmesini beklediklerini, cari açıkta daralmanın başladığını aktardı.

Orta Vadeli Program’ı güçlendirerek yeni adımlar atacaklarını, çok yakında yeni programı kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi. Kamuda tasarrufları artırmanın yatırımları önceliklendirmek, yapısal reformlara hız kazandırmak olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, büyümenin yolunun verimliliği, rekabeti ve yüksek katma değere odaklanmaktan geçtiğini söyledi.

“Batı’nın Çifte Standardı”

Gazze krizinde vazifeyi hakkıyla yerine getirmeye devam edeceklerini dile getiren Erdoğan, hafta sonu yaşanan hadiselerin Batı’nın çifte standardını gösterdiğini kaydetti.

Şam’daki İran Büyükelçiliğinin hedef alınmasının bardağı taşıran son damla olduğunu, İsrail’in saldırgan tutumuna ser çıkartmayanların İran’ın cevabı karşısında kınama yarışına girdiğini belirtti.
34 binden masumu katleden, dünyanın gözü önünde soykırım uygulayan, her türlü şımarıklığı sergileyen kişinin Netanyahu’dan başkası olmadığını aktardı.

Türkiye’nin bölgedeki tansiyonu düşürmek için temaslarını artırdığını, telefon diplomasisine bir hafta boyunca devam edeceklerini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.