Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Seçim Öncesi Emekliye Zam Gelir mi? Ekonomi Yazarı Rakam Verdi

En düşük emekli maaşı olan 10 bin TL'yi alacak emekli, seçim öncesi zam gelip gelmeyeceğini merak ediyor. Ekonomi yazarı Oğuz rakam vererek zam beklediğini söyledi.
Seçim Öncesi Emekliye Zam Gelir mi? Ekonomi Yazarı Rakam Verdi
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta en düşük emekli maaşının 10 bin TL’ye yükseltildiğini açıkladı. En düşük emekli maaşı alan yaklaşık 6 milyon emekli gözünü seçim öncesi gelecek zamma çevirdi. Zam yapılıp yapılmayacağı merak edilirken, Ekonomi yazarı Dr. Şeref Oğuz’dan kademeli artış olabileceğine dair bir açıklama geldi.

Yazar Oğuz, emekli maaşlarına son yapılan zamları değerlendirerek 10 bin TL’nin 6 milyon emekli için hayal kırıklığı olduğunu söyledi.

“Bu İş Zamlarla Çözülmez”

Bu miktar ile geçinebilmenin mümkün olmadığını belirterek “Özellikle 10 bin TL maaş alan emekliler ciddi rahatsızlık duyuyor. Bu işin prensibini söylüyorum; en düşük emekli maaşı alanların sorununu yüzde zamlarla çözemezsiniz.” açıklamasında bulundu.

Özellikle seçim öncesinde en düşük emekli maaşı alanlara zam yapılmasını beklediğini bildirdi.

6 milyon emeklinin oy verdiğini, Mart ayında, seçim öncesinde ben bir düzeltme beklediğini dile getirdi. Maaşların, TÜRK-İŞ’in 2023 Aralık ayında açıkladığı açıklık sınırı olan 14 bin 431 TL’ye yükseltilmesini beklediğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Tüm emekliler için kademeli bir artışın gündeme gelebileceğini ve hükümetin tüm alternatifleri değerlendirebileceğini söyledi. Bu gelişmelerin öncesinde dün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda ek zammı içeren kanun teklifi kabul edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.