Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Seçim Gündeminde Halka Arz Olan Şirketin Kredi Karnesi Geldi

Seçim döneminde halka arz olan ve kırmızı mumlarla mücadele etmeye çalışan Bien Yapı Ürünleri Sanayi Turizm ve Ticaret A.Ş.’nin kredi notu paylaşıldı.
Seçim Gündeminde Halka Arz Olan Şirketin Kredi Karnesi Geldi
HABER GİRİŞ

JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş., bu yıl halka arz olan Bien Yapı Ürünleri Sanayi Turizm ve Ticaret A.Ş.’nin kredi değerlendirme notunu paylaştı. JCR Eurasia tarafından yapılan değerlendirme Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) paylaşıldı.

Değerlendirme notunda, şirketin satış hacmindeki büyüme eğilimine dikkat çekildi. Geçen yılki bozulmaya rağmen şirketin net borcundaki seviyenin faiz, amortisman ve vergi öncesi kârlılık (FAVÖK) oranına göre düşük olduğu belirtildi.

Şirketin güçlü net işletme sermayesi ile finansman gücünün kuvvetli oluşu da hesaba kayıldı. Ayrıca bu yıl gerçekleşen halka arz sürecinin de sunduğu katkılar göz önüne alındığında şirket için beklentiler pozitif oldu.

Ancak pazardaki kötüleşme beklentisi ve mali borçlardaki artışla yerli sanayide dış enerji kaynaklarına olan yüksek bağımlılık hesaba katıldığında negatif etkilerin yaşanabileceği ortaya kondu.

Makroekonomik verilerin global çaplı bir duraklamaya işaret etmesi ve yurt içindeki sıkılaşma politikaları nedeniyle tüketim tarafındaki düşüş söz konusu olduğunda şirketin uzun vadeli ulusal kurum kredi rating notunun “AA- (tr)” olarak belirlendiği açıklandı. Şirketin kredi karnesi şöyle oldu:

GCM Yatırım Banner
Bien Yapı Kredi Notu
Kaynak: KAP

Mayıs ayında halka arz işlemleri gerçekleşen ve arz büyüklüğü 3 milyar TL’yi aşan Bien Yapı, 42,80 TL’den işleme başlamış ancak seçim gündemindeki düşüşlerden nasibini almıştı.

Kasım ayında en çok para çıkışı olan hisseler arasında yer alan ve bu ay itibarıyla ise düşüşüyle zirvesinden çok uzakta kalan hisseler (BIENY) aylık yüzde 17 oranında kayıp yaşadı. En yüksek 75,6 TL’yi gören BIENY, bugün ise yüzde 2’ye giden düşüşüyle TSİ 17.08 itibarıyla 42,64 TL’den işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.