Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Seçim Çanları Yabancı Yatırımcıyı Borsadan Kaçırdı

Seçim çanlarının çalmaya başlamasının ardından Borsa İstanbul’dan çıkış yapmaya başlayan yabancı yatırımcı bir aydan kısa sürede 357 milyon dolarlık hisse sattı. Detaylar haberde;
Seçim Çanları Yabancı Yatırımcıyı Borsadan Kaçırdı
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), haftalık olarak yayımladığı menkul kıymet istatistiklerini paylaştı. Seçimlere yaklaşılan her geçen gün kırmızı mumlarla karşı karşıya kalan borsada yabancı yatırımcıların belirsiz bekleyişi kaçışları hızlandırdı.

TCMB verilerine göre 12 Mayıs haftasında yabancı yatırımcılar Borsa İstanbul’da (BİST) 135,1 milyon dolarlık hisse sattı.

Geçen haftaki satışlarla birlikte 3 haftada gerçekleşen satış serisinde yabancılar toplam 357 milyon dolarlık hisse senedinden vazgeçti.

Seçimlere gidilen son haftada tahvil tarafında ise 31,3 milyon dolarlık hisse satışı kayıtlara geçti. 2023’te yıldızı parlamayan borsada al-satçı yatırımcılar yoğunluk göstermişti.

Yabancı yatırımcıların ocak ayından itibaren net hisse satışı ise mayıs ayının ilk haftasında 1 milyar doları aşmıştı.

Geçen hafta itibarıyla yaşanan satışlarla net hisse satışında seviye 1 milyar 142 milyon dolara kadar çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu