Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SEC Yuga Labs’a Soruşturma Başlattı! O Altcoin Hızla Çakıldı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Bored Ape Yacht Club yaratıcısı Yuga Labs'a soruşturma başlattı. Detaylar haberde;
SEC Yuga Labs’a Soruşturma Başlattı! O Altcoin Hızla Çakıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bugün WisdomTree’nin spot Bitcoin ETF’sini reddetmesiyle gündeme gelen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) bir de soruşturma hamlesi geldi. Düzenleyici kurum, Bored Ape Yacht Club’ın arkasındaki şirket olan Yuga Labs’a soruşturma başlattı. ApeCoin ise bu gelişme üzerine hızla düşmeye başladı.

Soruşturmanın merkezindeki kilit yasal sorunun, NFT’lerin menkul kıymet olup olmadığı üzerine yoğunlaştığı belirtiliyor.

SEC, NFT Satış ve Dağıtımlarını Mercek Altına Aldı

Bloomberg’den konuyla ilgili isimsiz bir kaynağa atıfta bulunan rapora göre, Bored Ape Yacht Club NFT koleksiyonunun yaratıcısı Yuga Labs’ın dijital varlıklarının satışlarının federal yasaları ihlal edip etmediği araştırılıyor.

Kaynak, meselenin Yuga’nın NFT’lerinden bazılarının hisse senetlerine daha yakın olup olmadığı ve bu nedenle aynı açıklama kurallarına uyması gerekip gerekmediği olduğunu söyledi.

SEC’in ayrıca, APE ekosisteminde kullanılan Ethereum tabanlı yönetişim ve hizmet tokenları olan ApeCoin’lerin Bored Ape Yacht Club, Mutant Ape Yacht Club ve Bored Ape Kennel Club üyelerine nasıl dağıtıldığını araştırdığı bildiriliyor.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter

Tokenlar ilk olarak Mart ayında topluluk odaklı ApeCoin DAO ve Ape Vakfı’nın kurulmasıyla duyuruldu. Sabit bir milyar ApeCoin arzının yüzde 62’si, mevcut NFT sahiplerine yüzde 15 airdrop dahil olmak üzere ApeCoin topluluğuna tahsis edildi. Lansmana katkıda bulunanlar ve Bored Ape Yacht Club’ın dört kurucusunun yanı sıra Yuga Labs ve Jane Goodall Legacy Foundation’a ek token yüzdeleri tahsis edildi.

ApeCoin Sert Düştü

ApeCoin, Bloomberg’in raporunun yayımlanmasının ardından yüzde 11 civarında düşüş yaşadı. ApeCoin, haber yazımı esnasında 4.6710 dolar civarında el değiştiriyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: CoinGecko

Bu arada Yuga Labs sözcüsü, SEC’in konuyla ilgili soruşturmasıyla iş birliği yaptıklarını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Düzenleyici kurumların ve politika yapıcıların Web3’ün bilinmeyenlerle dolu yeni dünyası hakkında daha çok bilgi edinmeye çalıştıkları iyi bilinen bir şey. Gelişmekte olan ekosistemi şekillendirmek ve tanımlamak adına endüstrinin geri kalanı ve düzenleyicilerle ortak olmayı umut ediyoruz. Alanında bir lider olarak Yuga, ilgili süreç boyunca herhangi bir soruşturma konusunda yetkililerle tam iş birliği yapmaya kararlıdır.”

SEC ise konuya dair yorum yapmaktan kaçındı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.