Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SEC Ünlü Fenomene Dava Açtı: Yüz Binlerce İnsanı Yanılttın!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ünlü fluencer Ian Balina'ya kayıtsız menkul kıymet promosyonu davası açtı. Detaylar haberde;
SEC Ünlü Fenomene Dava Açtı: Yüz Binlerce İnsanı Yanılttın!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son dönemde kripto para sektörü üzerinde kurduğu baskı nedeniyle sıklıkla eleştiri konusu olan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yeni bir davayla karşımızda! SEC bu kez yüz binlerce takipçisi bulunan kripto para fenomeni Ian Balina’ya kayıtsız ICO promosyonu yapmasını gerekçe göstererek dava açtı.

2017 yılında piyasanın yaşadığı boğa döneminde popülerliğini artıran Balina’nın, kayıt dışı olarak halka arz edilen Cayman Adaları merkezli yazılım şirketi Sparkster’ın projesinin ICO’suna katılmakla suçlandığı belirtildi.

Dava, 2018 Yılına Dayanıyor

O dönemlerde Twitter ve YouTube üzerinden gerçekleştirmiş olduğu promosyonlu yayınlarının yanı sıra sosyal medya yorumları ile milyonlarca dolar kazandığı iddia edilen ismin dahil olduğu projenin ICO’su Temmuz 2018 tarihinde tamamlanmıştı.

Yatırımcılardan yaklaşık olarak 30 milyon dolar gibi yüksek bir bedel toplanmıştı.

SEC, Dava Gerekçesini Açıkladı

SEC’in davaya dair mahkemeye sunmuş olduğu belgelerde şu ifadelere yer verildi:

GCM Yatırım Banner

“İlgili dava, 2018 yılında influencer Balina’nın SPRK Tokens adı verilen kripto varlık menkul kıymetlerinin tanıtımı ve kayıtsız teklifiyle alakalı bir davadır. Kripto varlık yatırımcısı, destekçisi ve yönlendiricisi olan Balina, insanlara ilk coin arzı teklifleriyle milyonlarca olar kazanmalarına yardımcı olabileceğini iddia etti.”

İfadelerin devamı ise şu şekilde:

“SPRK Tokens için insanlara tanıtım yaparken ve vaatlerde bulunurken token’ı ihraç eden arka plandaki şirketten almış olduğu parayı açıklamadı. Bunun dışında, düzenlediği bir yatırım havuzunu kullanarak tekrar satmış olduğu token’lar için SEC’e herhangi bir kayıt beyanı sunamadı.”

SEC’in suçlamaları, Balina’nın hem YouTube hem Telegram’daki faaliyetlerine dayandırıldı. Mahkemeye sunulan deliller arasında YouTube, Telegram ve Twitter paylaşımlarına yer verildi.

İsmini ilk olarak 2017-2018 ICO patlaması sırasında duyuran Balina, bu dönemlerde hack saldırısına maruz kalarak 2.5 milyon dolar kaybetmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.