Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SEC Başkanı Wall Street Piyasasını Düzenleme Planını Paylaştı

SEC Başkanı Gary Gensler, Wall Street’in perakende hisse senedi ticaretine yönelik düzenleme önerisinde bulundu. Ayrıntılar haberde...
SEC Başkanı Wall Street Piyasasını Düzenleme Planını Paylaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, ticaret firmalarının rekabeti artırmak için perakende yatırımcılardan ticarette doğrudan rekabet etmesini gerektirecek düzenleme önerisinde bulundu.

SEC, TD Ameritrade, Robinhood Markets ve E-Trade gibi bazı brokerlera sipariş alışı ve ödeme uygulamalarını incelemeyi planlıyor.

Gensler açıklamasında, “Kurallarımızı nasıl güncelleyebileceğimize ve hisse senedi piyasalarımızda, özellikle perakende yatırımcılar için nasıl daha fazla verimlilik sağlayabileceğimize dair görüş almalarını istedim” ifadelerini kullandı.

SEC Başkanı yeni kuralların, piyasa yapıcıların bu firmaların kazandığı ücretler ve yatırımcıların yararına işlemlerin zamanlaması hakkında daha fazla veri paylaşmasını zorunlu kılacağını söyledi.

Amaçlanan değişikliklerin yatırımcıların iş modelini temelden değiştireceği belirtiliyor. Ayrıca, komisyoncuların perakende yatırımcılara komisyonsuz ticaret sunma yeteneklerinde de değişiklik yaşanabilir.

GCM Yatırım Banner

Düzenleme ile Rekabet Artacak

Yeni kurallar, yatırımcılara daha iyi fiyatlar sağlamayı amaçlayan açık ve şeffaf ihaleler dahil olmak üzere, sipariş bazında rekabeti artıracak.

Gensler, komisyoncuların ve piyasa merkezlerinin, yatırımcılara fayda sağlamak için, aylık fiyat iyileştirme özeti ve diğer istatistikler de dahil olmak üzere, sipariş yürütme kalitesi hakkında daha fazla veri paylaşmalarının gerekli olacağını söyledi.

Kurallar ayrıca, borsa dışı faaliyetlerle daha iyi uyum sağlamak için minimum fiyatlandırma artışını ve tüm ticaretin minimum artışta gerçekleşmesini sağlamak adına onay sürecini uyumlu hale getirmeyi hedefliyor.

Düzenleme ayrıca müşterilerin siparişlerini borsalar veya borsa dışı ticaret yerleri tarafından yürütülen açık artırmalara göndermeye zorlayacak ve piyasa katılımcılarına karşı ticaret yapmak için rekabet etmesine izin verecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.