Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Schulz: Türkiye’de Yatırım Yapmaktan Çekinen Şirketler Var

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Türkiye'de yatırım yapmayı düşünen şirketle ile ilgili konuştu. Detaylar haberde...
Schulz: Türkiye’de Yatırım Yapmaktan Çekinen Şirketler Var
HABER GİRİŞ

Hükümet tarafından yabancı yatırımcının Türkiye’ye çekilmesi için çalışmalar yapılıyor. Bugün Türkiye ve Almanya’nın ilişkileri hakkında değerlendirmede bulunan Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

AA muhabirine konuşan Schulz, Almanya’nın ihracat yaptığı en büyük ve en önemli ülkelerden birinin Türkiye olduğunu söyledi.

“Bazı Şirketler Türkiye’de Yatırım Yapaktan Çekiniyor”

Türk-Alman ticari ilişkilerinin çok çeşitli alanlarda olduğunu söyledi. İki ülkenin köklü geçmişe sahip olduğunu aynı zamanda son derece dengeli ilerlediğini aktardı.

Alman yetkili Schulz, Türkiye’de bulunan Alman şirketlerinin operasyonlarından çok memnun olduklarını söyledi. Çok olumlu deneyimler edindiklerini bildirdi.

Yeni yatırımcı çekmenin ayrı bir konu olduğunu dile getiren Schulz, “Bazı şirketlerin Türkiye’de yatırım yapmaktan çekindiklerini de biliyoruz. Yatırım koşullarının cazip olması gerekiyor.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Yatırım koşulları arasında yasal güvenceler, planlama güvenliği yani uzun vadeli plan yapabilmeleri ve finansman konusunda kolaylıklar olması gerektiğini söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın Ankara’da gerçekleştirilen 5. Türk-Alman Enerji Forumu’nda Alman yatırımcıları Türkiye’ye davet etmesinin memnuniyetle karşılandığını bildirdi.

Schulz, yakın bir zamanda iki ülke arasında imzalanan mutabakat zaptı hakkında konuştu. Bazı şirketlerin Türkiye’de hidrojene ilişkin ortak bir yatırım gerçekleştirdiğini söyledi.

Yeşil hidrojenin gerçekten stratejik açıdan gelecek vadeden çok önemli bir konu olduğunu bildirdi. Bu alanda da Türkiye ile iş birliği içinde olmaktan büyük memnuniyet duyacaklarını aktardı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın