Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Scholz: Hepimizin Tek Hedefi Var Rusya Savaşı Kazanmamalı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna'nın savaşta başarılı olması gerektiğini belirterek, genel olarak savunma alanının güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.
Scholz: Hepimizin Tek Hedefi Var Rusya Savaşı Kazanmamalı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Alman Federal Meclisi’nde yaptığı hükümet açıklamasında, bir kez daha Ukrayna’ya destek sözü verdi.

Avrupa Birliği olarak herkesin ortak amacının aynı olduğunu ifade eden Scholz, “Hepimizin tek hedefi var. Rusya bu savaşı kazanmamalı, Ukrayna başarılı olmalı. Dışarıdan gelen baskı ne kadar büyük olursa, Avrupa Birliği’nin o kadar kararlı ve birleşik hareket ettiğini bir kez daha görüyoruz” dedi.

Neredeyse tüm vatandaşların barış konusunda endişeli olduğunu belirterek, “Acımasızca saldırıya uğrayan bir ülkeye kendisini savunmak için yardım etmek gerilimi tırmandırmaz. Ancak bu saldırıyı püskürtmeye ve böylelikle mümkün olan en kısa zamanda şiddeti sona erdirmeye katkı sağlar.” ifadesini kullandı.

Putin’in Ukrayna’nın savunmasını kıramayacağını anladığında, ciddi bir barış görüşmesi yapmaya hazır olacağını sözlerine ekledi.

Savaşın ardından Avrupa Birliği’nin daha da geliştirilmesi çağrısında bulunan şansöyle, Avrupa’nın geleceğinin düşünülmesi gerektiğini; iklim koruması, savunma ve daha fazla sosyal etkileşim gibi konulara ağırlık vermesi gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Alman savunma kabiliyetinin de güvence altına alınması ve güçlendirilmesi gerektiğini, bunun için 100 milyar Euro’luk özel fona ihtiyaç olduğunu belirtti. Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın diğer ülkeleri de güvenliklerini düşünmeye sevk ettiğini ve birçok devletin savunmasına daha fazla yatırım yaptığını dile getirdi.

Ukrayna’nın Avrupa ailesinin bir parçası olduğunu, AB liderlerinin olağanüstü Avrupa Konseyi’nde Dayanışma Fonu’nda savaşın yıkımını ortadan kaldırma ve ülkeyi AB yolunda destekleme konularını tartışacağını söyledi.

“Özel fon, şu anda ülkemizin özgürlüğünü ve güvenliğini garanti ediyor.” diyen Scholz, İsveç ve Finlandiya konusunda da konuştu. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya yaptıkları üyelik başvurularını memnuniyetle karşıladığını, iki ülkenin NATO’ya üyeliğiyle ittifakın ve Avrupa’nın daha güçlü ve güvenli olacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın