Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hindistan Devlet Bankası GSYİH’de Yıllık Daralma Tahminini %6,8’den %10,9’a Çıkardı

Hindistan Devlet Bankası, Haziran çeyreğindeki beklenti üstü daralmanın ardından yayımladığı raporunda GSYİH’nin mevcut mali yılda 10,9 daralacağını öngördü.
Hindistan Devlet Bankası GSYİH’de Yıllık Daralma Tahminini %6,8’den %10,9’a Çıkardı
HABER GİRİŞ

Hindistan Devlet Bankası (State Bank of India-SBI) tarafından yayımlanan yeni rapor, GSYİH’nin 2020-21 mali yılında yüzde 10,9 daralacağını tahmin etti ki önceki daralma tahmini yüzde 6,8 olarak verilmişti.

SBI’nın Ecowrap raporu, Hindistan GSYİH’sinin Haziran çeyreğinde %23,9’la en keskin düşüşünü kaydetmesinden birkaç gün sonra geldi. Bu düşüşün en büyük nedeni ise hükümet tarafından Covid’in yayılmasını engellemek için 25 Mart’ta ülke çapında uygulanan tecritti.

Raporda sanayinin söz konusu çeyrekte yüzde 38,1’lik düşüşle en kötü darbeyi aldığı, hizmetler sektörünün ise 20,6’lık bir düşüş yaşadığı belirtildi.

Şimdiye kadar 60 ülkenin GSYİH büyüme verisi açıkladığı Çin ve Vietnam dışında tüm ekonomilerin büyümeye gerileme gördüğü eklendi.
SBI Raporu GSYİH Hindistan Daralması
Kaynak: SBI

60 ülkenin Nisan-Haziran çeyreğindeki ortalama düşüşünün, Ocak-Mart çeyreğindeki yüzde 1,4’lük düşüşle karşılaştırıldığında yüzde 12,2 olduğu aktarıldı. Raporda tek olumlu noktanın tarım olduğu da söylendi.

Kaldı ki GSYİH rakamlarının öncesinde Hindistan Maliye Bakanlığı’ndan gelen rapor da 2020-21 mali yılında tarım sektörü Hindistan ekonomisi için tek parlak nokta olarak belirtilmişti. Başka bir kaynakta da verilere göre 2020 mali yılının Nisan-Haziran çeyreğinin Hindistan ekonomisinin yıllık bazda küçülürken tarım sektörünün büyüme kaydedeceği ilk dönem olabileceği yazılmıştı.

GCM Yatırım Banner

SBI da hükümet çiftçilere ekim faaliyetlerini üstlenmeleri için alan sağladığından tarım sektörünün mevcut mali yılın ilk çeyreğinde yüzde 3,4 büyüdüğünü vurguladı. Dahası, pandemi kırsal sektöre çok fazla giriş yapmamıştı.

Bununla birlikte SBI, Covid-19 Hindistan’ın kırsal bölgelerine yayıldığı için ikinci çeyreğin farklı olabileceğini öngördü.
Hindistan GSYİH Daralma
Kaynak: NSO

Reel GSYİH’nin ikinci çeyrekte (Temmuz-Eylül) yüzde 12-15 aralığında düşebileceği, bunu Ekim-aralık çeyreğinde yüzde 5-10 aralığında düşüşün izleyebileceği tahmin edildi. Diğer taraftan rapor, bazı olumlu yönlerin de üzerini çizdi.

Örneğin kredi, Temmuz ayında sanayi sektörü hariç tüm ana sektörlere yükseldi. MSE, tarım ve ilgili hizmetler sektörlerine verilen kredilerde önemli bir artış oldu. Karayolları, temel kimyasallar, elektrik ve hastaneler ve su kanalizasyon boru hatları gibi toplum hizmetlerinde yeni projeler duyuruldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.