Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Say Yenilenebilir Enerji AB’nin Çin’e Yönelik Önlemlerini Açıkladı

Say Yenilenebilir Enerji, AB'nin Çin menşeli rüzgar kulelerine ilişkin dampinge karşı kesin önlem almasının şirketin satışları üzerinde etkili olmayacağını açıkladı.
Say Yenilenebilir Enerji AB’nin Çin’e Yönelik Önlemlerini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Say Yenilenebilir Enerji Ekipmanları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na AB’nin Çin menşeli rüzgar kulelerine ilişkin dampinge karşı kesin önlem alması hakkında gelen soruları cevapladı.

Avrupa Birliği, 16.12.2021 tarih ve L 450 sayılı AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanan 2021/2239 sayılı Komisyon Uygulama Tüzüğü aracılığıyla Çin menşeli çelik rüzgar kulesi ithalatlarında, imalatçıya göre %7,2 ila %19,2 arasında değişen oranlarda dampinge karşı kesin önlem alınmasına karar verdi. Önlemin 5 yıl boyunca yürürlükte kalacağı ve uzatılabileceği de ifade edildi.

Say Yenilenebilir Enerji, yatırımcılardan bu konu üzerine gelen sorular nedeniyle açıklama yapma gereği duyduğunu söyledi. Buna göre alınan önlemin, şirketin Çinli müşterilerine olan satışlarını etkilemeyeceğini öngördüğünü söyledi. Çinli müşterilerce tedarik edilen aksam ve kitlerin, AB dışı ülkelere yönelik projelerde kullanıldığı belirtildi.

Şirket dampinge karşı kesin önlemin, coğrafi yakınlık ile birleşince Türk rüzgar kulesi üreticilerinin AB pazarında rekabet gücünü artırdığını ve ihracatlara olumlu yansıyacağını söyledi. Ayrıca YEKDEM kapsamında yerli katkı fiyatı uygulaması nedeniyle Çinli üreticilerin atıl kapasitelerini Türk pazarına yönlendiremeyeceğini düşündüklerini de ifade etti.

Açıklamaların geldiği sıralarda Say Yenilenebilir Enerji hisseleri (SAYAS) %0,33 oranında artıda 30,10 lirada seyretmeye başladı.
Say Yenilenebilir Enerji Hisseleri %0,33 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler hafta başında 31,54 liraya kadar yükseldikten sonra kazançlarının bir kısmını geri vererek yatay bir bantta seyretti. Dünkü işlemlerde 29,76 liraya kadar gerileyen hisseler, kapanışa doğru toparlanarak 31,14 liraya kadar yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Dünkü kapanışı 30 liradan gerçekleştiren hisseler, bugünkü işlemlere 30,10 liradan açılış yaptı. Açılış sonrası 30,38 liraya kadar tırmanan hisseler, daha sonra 30,25 liranın altında seyretti. TSİ 12:35 sularında 30,42 liraya kadar yükselen hisseler, şu an 30 lira sınırını korumaya çalışıyor.

Say Yenilenebilir Enerji hisselerinin yukarı yönlü ivmesini güçlendirmesi durumunda 30,34 ve 30,59 lirada bulunan direnç noktaları izlenecek. Aşağı yönde ise 29,92 ve 29,75 liradaki destek noktaları takip edilecek.

Hisselerin fiyat performansı incelendiği zaman; haftalık %0,86 oranında değer kazandığı görülüyor. Aylık %39,33 oranında değerlenen hisseler, geçen yılın aynı zamanına göre %282,99 oranında daha yüksek bir seviyeden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.