Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Savunma Sanayii Başkanı Duyurdu: Proje Hacmi 75 Milyar Dolar

İsmail Demir, Türkiye’nin savunma sanayinde yürüttüğü faaliyetleri ve projeleri hakkında bilgi verdi. Proje hacmini ve ihracat rakamlarını paylaştı.
Savunma Sanayii Başkanı Duyurdu: Proje Hacmi 75 Milyar Dolar
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, savunma sanayisinde gelinen noktayı değerlendirerek açıklamalarda bulundu. Demir, 60 dolar dolarlık proje hacmine ulaşıldığını, ihale süreci devam eden projeler göze alındığında ise bu rakamın 75 milyar dolara ulaştığını paylaştı. Türkiye’nin savunma anlamında bağımsızlığına işaret etti.

Ana amaçlarının güvenlik güçlerinin talep ettiği sistemleri azami oranda yerli ve milli imkanlarla sağlamak olduğunu vurguladı.

Yapılan tüm çalışmaların yerli ve milli firmalar, KOBİ’ler, araştırma merkezleri, teknoparklar ve üniversiteler ile iş birliği çerçevesinde sürdürdüklerini aktardı.

Türkiye’nin tam bağımsız olabilmesi için savunma sanayinde milli ve yerli üretimin desteklenmesi gerektiğini söyleyen Demir, Türkiye’nin savunma sanayi anlamında artık pazar olmadığını, aktör haline geldiğini sözlerine ekledi.

2002 yılında 62 savunma projesi yürütülürken, bugünkü rakamın 750’ye çıktığını, söz konusu tarihte 5,5 milyar dolar bütçeli savunma projesi mevcutken şu anda 60 milyar dolarlık proje hacmine eriştiklerini ifade etti. 20 yıl önce 56 olan firma sayısının bugün 2 binin üzerinde olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

“İhracat 4 Milyar Doları Aşacak”

Başkan İsmail Demir, savunma sanayisinin ihracatının 2022 sonunda 4 milyar doları geçeceğini kaydetti.

Büyümenin sürdürülebilirliğini sağlamanın en temel şartının ihracat olduğuna dikkat çekerek Türkiye’nin dünya pazarında rağbet gören ve talep edilen bir konuma geldiğini belirtti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.