Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Savaşı Biliyorlardı! Milyonlarca Doları Ceplerine Koydular

Hukuk profesörlerinin yaptığı bir araştırmaya göre İsrail borsasında büyük bir vurgun yapıldı. Bazı yatırımcıların savaşı önceden bildiği ve buna göre pozisyon aldığı belirtildi.
Savaşı Biliyorlardı! Milyonlarca Doları Ceplerine Koydular
HABER GİRİŞ

İsrail ve Hamas arasında 7 Ekim’de başlayan, devam eden süreçte İsrail’in sivillere yönelik yoğun saldırılarına dönüşen savaş süreci dünyanın gündemine oturdu. Savaş, ekonomik anlamda özellikle coğrafi açıdan bölgeye yakın ülkelerde etkisini gösterdi. Son günlerde İsrail borsasıyla ilgili ortaya atılan iddialar soru işaretlerini artırdı.

New York Üniversitesi’nde Hukuk Profesörü olan Robert Jackson Jr. Ve Columbia Üniversitesi’nden Hukuk Profesörü Joshua Mills, yaptıkları bir araştırmada 7 Ekim’de patlak veren saldırılarla ilgili dikkat çeken bir noktaya işaret etti.

66 sayfalık araştırma raporunda, İsrail borsasında savaştan sadece 5 gün önce yoğun bir açığa satış pozisyonu açıldığı belirtildi. Bazı yatırımcıların 7 Ekim’deki Hamas saldırılarını bildiği ve ona göre pozisyon aldığı iddia edildi.

Kapsamlı raporda bazı kişilerin bu saldırıyı bildiği aktarıldı ve bu kişilerin kısa bir süre içerisinde 100 milyon dolardan fazla para kazandığı paylaşıldı. İsrail borsasında yatırımcıların 7 Ekim’den önce gerçekleştirdiği açığa satışların, tarihteki birçok kriz döneminde gerçekleştirilen satışlardan fazla olduğu vurgulandı.

İsrail borsasındaki TA 35 endeksi yüzde 1 artışla 1807, TA 125 yüzde 1,2 artışla 1832, TA 90 endeksi ise yüzde 2,2 artışla 1268 puanda bulunuyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın