Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Savaş Gündemi Borsa Yatırımcılarını Yerinden Etmeyecek!

Orta Doğu’daki savaş görüntüleri ile dalgalanan borsada yatırımcıların endişelerini pozisyonlarına yansıtmaması uyarısını yapan Ata Portföy Genel Müdür Yardımcısı’ndan BIST açıklaması geldi.
Savaş Gündemi Borsa Yatırımcılarını Yerinden Etmeyecek!
HABER GİRİŞ

Savaş reaksiyonunu ilk gösteren borsalar arasında gelen Borsa İstanbul’un Orta Doğu’da yaşanan gelişmelere nasıl tepki vereceği sorusu yabancı yatırımcıların pozisyonuyla yanıt bulacak. Türkiye ekonomisi için bekle-gör yaklaşımında olan yabancı yatırımcıların ise savaş gündeminden uzak kalmak için Borsa İstanbul’a sırtını dönme ihtimalini, Ekonomi gazetesine konuşan Ata Portföy Genel Müdür Yardımcısı Batuhan Özşahin yorumladı.

Ata Portföy Genel Müdür Yardımcısı, borsada pozisyon azaltmak için mevcut durumda sebep olmadığını söyleyerek yabancı yatırımcı çıkışları için şöyle konuştu:

“Son 5-6 yılda yabancı yatırımcılar Türk piyasasından ciddi manada çıktılar. Seçime kadar yani bu yıl yaklaşık 1.5 milyar dolarlık bir çıkış olmuştu. Sene başından beri baktığımızda nette aslında Türkiye’ye hala bir yabancı girişi yok. 2018’den beri toplamda 11 milyar dolarlık bir çıkış var.”

“Türkiye’ye biraz para girse borsada bambaşka seviyeleri konuşmaya başlayabiliriz” diyen Özşahin, yeni ekonomi yönetiminin güven vermesi gerektiğine işaret etti.

İstikrarlı politikalar sayesinde yatırımcıların Türkiye pazarına geri dönebileceği beklentisini paylaşarak, “TL daha güvenilir bir para birimi haline geldiğinde hem yerli yatırımcılar hem de yabancı yatırımcılar TL varlıklara daha çok ilgi duyacaklardır” dedi.

GCM Yatırım Banner

Borsada Kâr Sezonu Başlıyor

Ekim ayının 20’sinden itibaren şirketlerin 3. çeyrek bilançolarını açıklayacağını hatırlatan Özşahin, “Bu da tabii ki borsada kar sezonu. Her zaman beklentilerin yükseldiği ve pozitif sürpriz yapacak şirketlere doğru bir yönelimin olduğu bir dönemdir. O yüzden ben bilanço dönemine girerken yatırımcıların elindeki pozisyonlarına korumalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Savaşı gerekçe görerek borsadaki pozisyonların azaltılmaması gerektiğini yineleyerek, yatırımcılar için “Yeni alım yapmak konusunda daha temkinli davranabilirler ama ellerindeki iyi hisselerle 3. çeyrek bilançolarını karşılamaya hazır olsunlar derim” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın