Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Saudi Aramco Kazancında Petrol Fiyatları Etkisi: Yüzde 82 Artış!

Petrol devi Saudi Aramco'nun net kârı, fiyatlardaki artışla ilk çeyrekte yüzde 80'in üzerinde arttı. Detaylar haberde;
Saudi Aramco Kazancında Petrol Fiyatları Etkisi: Yüzde 82 Artış!
HABER GİRİŞ

Petrol devi Aramco, bugün çeyreklik kazanç bilançosunu açıkladı. Rapora göre Saudi Aramco’nun net kârı yüzde 80’den fazla artarak şirketin halka arzından bu yana en yüksek çeyreklik kazancını işaretledi.

Suudi Arabistan devinin kazancı yüzde 82 artarak 39,5 milyar dolara yükselirken rakam analist beklentilerini aştı. Bu, 2021 yılının ilk çeyreğinde 21,7 milyar dolarla kıyaslandı.

Aramco’nun rekor çeyreklik bilançosu, savaş ortasında petrol ve gaz fiyatlarındaki keskin artıştan yararlanan devlerin göz alıcı kazançlarında son örnek oldu.

Aramco, kazançlarının yüksek ham petrol fiyatları, artan satış hacimleri ve iyileşen aşağı yönlü marjlardan kaynaklandığını söyledi.

Aramco Başkanı ve CEO’su Amin Nasser bugün yaptığı açıklamada, “İlk çeyrekte, stratejik aşağı yönlü genişlememiz hem Asya hem Avrupa’da daha da ilerledi” diyerek büyüme hedeflerini tamamlayan fırsatlar geliştirmeye devam ettiklerini ekledi.

Aynı zamanda “küresel piyasalarda artan oynaklık zemininde, dünyanın güvenilir, uygun fiyatlı ve giderek daha sürdürülebilir enerji talebini karşılamaya yardım etmeye odaklanmaya devam ediyoruz” ifadeleriyle dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

CEO, yeni ve gelişen teknolojilerle çözümleri keşfetmek için yerel ve uluslararası ortaklarla işbirliği yaparken, hem müşterilere hem de devam eden küresel enerji geçişine yapabilecekleri olumlu katkı konusunda her zamankinden daha iyimser olduğunu da belirtti.

Çarşamba günü yaklaşık 2,43 trilyon dolarlık bir piyasa değeri ile Aramco, Apple’ı geçerek dünyanın en değerli şirketi oldu. Bugün itibarıyla şirketlerin piyasa değerleri hemen hemen aynı göründüğü bildirildi.

Aramco hisseleri yıl başından bu yana kadar yüzde 15 civarında yükselirken Mart ayında petrol devi geçen yılın tam yıl kârının iki katından fazla arttığını açıkladı. Bu, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgaliyle Rus petrolüne yönelik yaptırımlar ve ve daha sıkı arz beklentisinden kaynaklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın