Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bağımsızlığı Sorgulanan Saudi Aramco Hisseleri için Polarize Edici Yorumu Geldi

Suudi Arabistan’ın devlete ait petrol devi Aramco’nun polarize edici bir hisse senedi olmaya hazırlandığı söylendi. Detaylar aşağıda;
Bağımsızlığı Sorgulanan Saudi Aramco Hisseleri için Polarize Edici Yorumu Geldi
HABER GİRİŞ

Analistler, Suudi Arabistan’ın devlete ait petrol devi Aramco’nun Aramco’nun polarize edici bir hisse senedi olmaya hazırlandığı söylendi.

Yatırım bankası Raymond James’te bir enerji analisti olan Pavel Molchanov; “Yüzde 98’inin Suudi hükümetine ait olduğu bir şirkete nasıl yatırım yaparız? Bağımsız yatırımcıların veya bağımsız yönetim kurulu üyelerinin ne düşündüğü önemli değildir.” dedi. Saudi Aramco’nun kontrolünün Suudi kraliyet ailesinin elinde olduğunu vurguladı.

Dünyanın en büyük birincil halka arzı olan Saudi Aramco, Çarşamba günü ülkenin yerel borsası Tadawul’da işlem görmeye başladı.

 Saudi Aramco Tadawul İşlem Görmeye Başladı Aramco’nun Tadawul’da hisselerinin yüzde 1.5’ini yerel olarak listelediği ilk gün, Alibaba’nın 2014’te halka açıldığında imza attığı 25 milyar dolarlık seviyesini geçmiş ve rekor kırmıştı. Çarşamba günü Tadawul’da işlem görmeye başladığında ise hisseler yüzde 10 yükselerek 35.2 riyal oldu. Molchanov, Saudi Aramco’nun sonunda uluslararası borsalarda yer almayı planladığını aktardı.

Fakat bu daha çok yabancı para kazandırsa bile söz konusu yönetişimin ve jeopolitik risklerin şirketin herkes için olmadığı anlamına geldiğini bildirdi.

 Saudi Aramco Hisseleri Kutuplaştırıcı “Bu çok nadir, çok özel bir durum. Açıkçası polarize edici bir stok. Bazı insanlar onu sever, bazı insanlar asla sahip olamaz.” Molchanov, jeopolitik risklerin bölgedeki istikrarsızlığı içerdiğini belirterek Eylül ayında Saudi Aramco petrol tesislerine yönelik saldırıların üzerini çizdi.

Bu arada, Bernstein Aramco’yu düşük performans değerlendirmesi ve hisse başına 25.5 riyal seviyesindeki fiyat hedefi ile yorumladı. Rakamın Saudi Aramco’nun Çarşamba günkü kapanış fiyatı olan 35.20 riyal seviyesinden yüzde 27’nin üzerinde düşüşü temsil ettiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Bernstein analistleri notlarında ayrıca kurumsal yönetim sorununu risk olarak belirledi. Aramco, uluslararası petrol devlerine prim yerine indirim uygulaması gerektiğini öne süren Bernstein, Suudi Arabistan krallığının Aramco’nun yüzde 98’ine sahip olmaya devam edeceği düşünüldüğünde kurumsal yönetimin yatırımcılar için kilit risk olarak tanımlandığını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın